sungurlu

Sungurlu ilçesi Çorum ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 72 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. İlçe konum olarak Samsun ve Ankara illeri arasında yer alır.  Bu nedenle ulaşımı gayet rahattır.

Çorum’un İlçeleri

Sungurlu ismi Osmanlı sadrazamı olan Sunguroğlu Mehmet’den almıştır. İlçe ilk yerleşimi milattan önce 5 binlerde olmuştur. Daha sonra ilçe Hititler, Frigler, Galatlar ve Roma İmparatorluğunun hâkimiyetinde kalmıştır. İlçe 1864 yılında Yozgat sancağına bağlanmış, 1866 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur. 1924 yılında Çorum’ a bağlanmıştır. İlçeye bağlı 6belde 6 mezra ve 101 köy bulunur. ilçe 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 49.211’dır.

Sungurlu Hangi Şehirde

Sungurlu’da Gezilecek Yerler

Sungurlu ilçemize birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Her gelen medeniyet bir şeyler bırakarak gitmiştir. İşte ilçemizde bulunan bu tarihi yapılar Ulu Cami, Eski Hamam, Eski karakol, Saat kulesi, Sungurlu konakları ve Taş Köprüdür.

Sungurlu Aşıklar Tepesinde Şehire bakış

Sungurlu Saat Kulesi

İlçemizin merkezinde bulunan bu saat kulesi 1891-92 yıllarında inşa edilmiştir. Bu saat kulesi Yozgatlı Şakir usta tarafında Kesme taşlarla inşa edilmiştir. Yozgat Saat Kulesi Ve Çorum Saat Kulesine emsal nitelikte olmuştur. Saat kulesi 17 metre uzunluğundadır. İlçemizin sembolü olan bu kuleyi ziyaret etmelisiniz.

Sungurlu Saat Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Sungurlu Ulu Cami

İlçemizin merkezine bağlı sungurlu Mahallesinde bulunur. Sungurlu Mehmet Bey tarafında 1762 yıllında inşa edilmiştir. Cami 1984-94 yıllarında iki defa onarım görülmüştür. Yolunuz düşerse bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret ediniz.

Sungurlu Ulu Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

Sungurlu Eski Karakol Binası

İlçemizde bulunan bu bina 1891 yıllında yapılmıştır. İnşa tarihi daha önce olduğu bilinen bu bina bir Rum Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Daha sonra farklı amaçlar için kullanılmıştır. Günümüzde harabe durumundadır.

Eski Karakol Binası Nerede, Nasıl Gidilir?

Sungurlu Taş Köprü

İlçemize bağlı Karşıyaka Mahallesinde bulunan bu tarihi köprü adeta zamana meydan okuyor. Diğ çayı üzerinde inşa edilen bu köprü ilçemizin sembolü haline gelmiştir. Her gün yüzlerce yaya ve taşıt köprü üzerinde geçmektedir. Yolunuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret ediniz.

Sungurlu Taş Köprü Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here