Film Setleri
Tatildeyken Ziyaret Edebileceğiniz Film Setleri

Günümüzde pek çok film seti ziyarete kapalı olsa da bazıları ziyaretçiler için açıktır ve set ortamına girip her yeri gezebilir ve ünlülerle tanışabilirsiniz. Sizler için bazı ülkelerdeki halka açık film setlerini araştırdık ve bir liste yaptık. Böylece tatile çıktığınız zaman eğer denk gelirse ziyaret edebilir ve olayın işleyişini gözlemleyebilirsiniz.

James Cameron’un The Abyss filmini çektiği Gaffney’deki nükleer santrali ya da Los Angeles’ta bir otelde olan Pretty Woman’daki yangın ortamı gibi bazı film setleri ziyaret edenler için hayli ilginçtir.

Bu film setlerini gezerken Kevin Costner’la aynı beyzbol sahasında kalabilir ya da Dr. Richard Kimble’ın ayakkabılarını çalabilirsiniz. 🙂

The Lord of the Rings/The Hobbit – Middle-Earth

Eğer yolunuz Yeni Zellanda’ya düşersse Hobbit filminin setini ziyaret edebilirsiniz.

The Shining – The Overlook Hotel

Jack Torrance (Jack Nicholson), Stanley Kubrick’in korku ustası The Shining’de tenha bir otel için kış bekçisi olarak işe alındığı yer. Stephen King’in yazdığı The Stanley Hotel, korku temalı bir müze ve ziyarete açık.

Star Wars – Tatooine

Star Wars film seti Fas ve Tunus’ta halen olduğu yerde duruyor.

The Goonies – Goonie Rock

Komedi filmi Goonies’in 1980’lerin başında çekildiği ev, 38. Cadde’de bulunur. İkonik plaj sahnelerinin çekildiği “Goonie Rock”, güneyden Cannon Beach, OR ve Haystack Rock’a doğru birkaç saatlik sürüşle varılabilir.

Star Wars – Luke’s Island

Eğer giderseniz, bir zamanlar Avrupa’nın en uzak dini topluluklarından bazılarının yaşadığı bölgedir. Çocuklar alınmamaktadır.

Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları) – Wallilabou Anchorage

Kaptan Jack Sparrow’un (Johnny Depp) vahşi korsanlarla savaştığı yeri görmek ister misiniz? Set, St. Vincent Karayipler’de turistler için açılan bir otel çevresinde inşa edildi. Ziyaretçilerin filmin sahne ve kostümlerinin birçoğunu görme fırsatı sağlıyor.

Rocky – Philadelphia Museum of Art

Rocky Balboa, ilk Rocky filminde Apollo Creed’le şekil almaya çalışıyor. Film serisinin simgesi eğitim montajı, İtalyan Stallone’un Philadelphia Sanat Müzesi’nde ki 68 basamak kadar devam etmektedir. “Rocky Steps” olarak bilinen Philly müzesi, dünyanın en ünlü ikinci filmi konumundadır.

The Hunger Games – District 12

Katniss ve Gale’in “The Hunger Games” adlı gişe rekoru kıran filminde nerede avlandığını görmek ister misiniz? Kuzey Carolina’daki Pisgah Ulusal Ormanı’nı gitmelisiniz.

Close Encounters of the Third Kind – Devil’s Tower

Steven Spielberg’in bilim kurgu klasiği Alabama’da çekildi. Bununla birlikte, Şeytan Kulesi’nin önündeki iniş pisti, Wyoming’deki Devil’s Tower Ulusal Anıtı’nı çok popüler turistik bir mekan haline getirdi. Site, belirlenmiş bir ulusal anıt olup, yıl boyunca ziyaretçilere açıktır.

Jaws – Amity Island

Amity aslında Martha’s Vineyard’dır. Filmin çekildiği alanların çoğu hala mevcut. Ziyaretçiler Menemsha Limanı, Brody’nin evi ve Chappaquiddick Adası Feribotu’ndaki Quint’in atölyesine göz atabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here