Tekman

Tekman ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 151 km uzaklıkta bulunur. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan araçlarla ulaşılabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerden kalkan dolmuşlarla da ulaşılabilir.

Erzurum’un İlçeleri

Tekman ilçesi daha öncesi isim olarak Ermenice de Tatos olarak kullanılmıştır. ilçemiz uzun süre Rus ve Ermeni işgali altında kalmıştır.  İlçemiz 1517 yıllında Osmanlı devletine katılmıştır.   1535 ve 1642 yılları arasında Erzurum sancağına bağlıydı. 1946 yıllına kadar ise Hınıs ilçesine bağlı bir köy iken yine aynı tarihte ilçe olmuştur. ilçemize bağlı 5 Mahalle, 66 köy ve bu köylerimize bağlı 53 mezrası bulunmaktadır.

Tekman Şehir Merkezi

Tekman ilçemizde gezilecek yerler:

Tekman ilçemiz deniz seviyesinde 1800 metre yüksekliktedir. Geniş bir kısmı yaylalar kaplar. İlçemizde yaylaların önemli bir yere sahiptir. Bu yaylalara yaz mevsiminde çıkıp bol oksijen depolayabilirsiniz. Bahar mevsiminde yöre halkı hayvancılık için yaylalara çıkmaktadır. Burada kışın çok uzun ve çetin geçer. Yaz mevsimi ise kurak geçer. Bu nedenle yaylaya giderler. Yaylalarda çeşitli şenlikler olur.

Tekman Nerede

Sonuç olarak Erzurum ilimizin şirin ilçesine yolunuz düşerse mutlaka yaylalarına uğramalınız. Ayrıca insanları çok misafirperverdirler. Burada yapılan yöresel yemeklerini tatmadan dönmeyiniz.

Tekman

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here