Tennessee Başkenti Nashville Nerede Hangi Ülkede
Tennessee Başkenti Nashville Nerede Hangi Ülkede

Nashville, Tennessee eyaletinin başkentidir. Halk arasında müziği ile tanınır ve Grand Ole Opry Evi olarak bilinen efsanevi bir müzik evine sahiptir. Nashville, bugün olduğu şehir merkezi olmak için teknolojiyi geliştirmeye devam etti.

Nashville Tarihi

Nashville, Tennessee’nin başkenti olmadan önce, diğer iki şehir bu pozisyona karşı savaştı. İki şehir Knoxville ve Murfreesboro’ydu. 6 Şubat 1796’da Anayasa Konvansiyonu Knoxville’i başkent ilan etti. Ancak, 1812’den 1816’ya kadar Nashville başkent olarak geri döndü. 1817’de Knoxville başkent olarak geri döndü. 1818-1826’da Murfreesboro şimdi başkent ilan edildi. 1826’da yapılan ikinci bir anayasa konvansiyonu Nashville’i başkent olarak geri getirdi.

1843’te Nashville ve Murfreesboro, Tennessee’nin başkenti olmak için tekrar savaşıyorlardı. Demokratlar Murfreesboro’yu desteklerken Whig’ler Nashville’i destekledi. Ancak Nashville kazandı çünkü daha iyi yolları ve daha iyi su bağlantıları vardı. Yasama organı ayrıca eyalet hapishanesi Nashville’de olduğu için hapishaneyi korumak zorunda oldukları için eyalet başkenti olmanın uygun olduğunu savundu. Bu nedenle, 1826’dan itibaren Nashville, Tennessee eyaletinin başkenti oldu. Nashville, modern şehir merkezine daha da büyüdü.

Tennessee’nin başkentinin coğrafyası

Nashville, Cumberland Vadisi’ndeki Tennessee eyaletinin ortasında yer almaktadır. Yaklaşık 526 mil karedir ve 504 mil kare kara kütlesinden oluşurken 22 mil kare su kütlesinden oluşur. Şehir, deniz seviyesinden 550 fit yüksekliğe sahiptir. ABD’de 500 mil kareden fazla kara kütlesine sahip ikinci şehirdir.

Nashville Nüfusu

Başkent Tennessee’nin nüfusu, çok çeşitli bir nüfustan oluşan 684.410’dur. Nüfus, toplam nüfusun% 66,99’unu oluşturan beyaz Amerikalılardan, nüfusun% 25,92’sini siyah Amerikalılar,% 2,23’ünü Yerli Amerikalılar,% 0,07’sini Asyalılar ve kalan% 4,4’ünü diğer ırklar oluşturmaktadır.

Nashville Ekonomisi

Nashville, harika müziği ve Johny Cash gibi çok yetenekli müzisyenler üretmesiyle tanınır. Müzik Şehri lakabını bu şekilde kazandı. Müzik endüstrisi her yıl ekonominin yaklaşık 9,65 trilyon dolarına katkıda bulunuyor. Nashville, ticari olarak ticareti yapılan HCA ve ekonomiye milyar dolar katkıda bulunan toplum sağlığı sistemleri gibi sağlık işletmeleriyle de tanınır. Turizm endüstrisi de Nashville ekonomisine katkıda bulunmada büyük rol oynamaktadır. Müzik kongre merkezi ve Music Hall of fame ile birçok insan, şehrin sunduğu güzelliğe bir göz atmak için Nashville’i ziyaret etmeye çekilir.

Tennessee eyalet başkenti yönetimi

Nashville, Nashville halkı tarafından seçilen bir belediye başkanı tarafından yönetilmektedir. Belediye başkanının en fazla sekiz yıl görevde kalması bekleniyor. Belediye başkanının görevde bulunabileceği süreyi uzatma girişimleri olmasına rağmen, adayların hiçbiri düzenleyici koşulları değiştirebilmek için oylamaya yetecek kadar geçerli imza toplamamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz