Tohma Kanyonu : Güvenliğin Sonu, Turizmin Başlangıcı
Tohma Kanyonu : Güvenliğin Sonu, Turizmin Başlangıcı

Sarp kayalıkları, kayalıklar arasında akan muhteşem suyu ve doğa tutkunlarının dinlenme alanı olan Tohma Kanyonu, uzun süreden sonra güvenlik endişelerini bertaraf edip gerekli tedbirler alındığı için nihayetinde turizme kazandırılıyor ve ziyaretçilerini bekliyor.

Güvenlik Endişeleri Bitti

Farklı türde kırılmalarla Jeolojik dönemlerden günümüze kadar kalabilmeyi başaran Tohma kanyonuna uzun yıllardan beridir güvenlik sıkıntısı nedeniyle giriş yapılamıyordu. Birinci derece sit alanı olmasına rağmen ve hatta Somuncu baba külliyesine kadar ziyarete gelenlerin uğramadan es geçtikleri Tohma kanyonu, şu sıralar güvenlik endişelerinin bertaraf edilmesi nedeniyle yeniden açılma heyecanını yaşıyor.

Şimdiden Kanyon için su çarkları, yürüyüş alanları, ahşap korkuluklar eklenirken, daha önceden kapalı olan bölümler ise açılmaya ve değerlendirilmeye başlandı. Yapılacak olan tadilat çalışmaları neticesinde ise Tohma kanyonunun tamamının açılması ve halkın hizmetine sunulması bekleniyor.

Malatya Valisi Aydın Baruş beyefendi ise yaptığı açıklamada kanyonun yürüyüşe açılması için planlanan çalışmaların son safhasına geldiği müjdesini verdi. Vali bey ayrıca Tohma Kanyonunun Malatya’ya inanılmaz derecede bir turizm potansiyeli kazandıracağını belirterek her yıl çok sayıda yerli ve yabancı misafir beklediklerini de kaydetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here