Tomarza

Tomarza Kayseri iline bağlı bir ilçedir. Tomarza ilçesi Kayseri ile merkezine 55 km uzaklıkta yer almaktadır.

Tomarza İlçesi

Tomarza ilçesi kabak çekirdeği ve Tomarza taşı ile dikkat çekmektedir. İlçede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Tomarza ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Tomarza İlçesi
Tomarza

Merkez Camii

Tomarza ilçe merkezinde Cumhuriyet Mahallesinde Çarşı içinde yer almaktadır. Çarşı içinde bulunmasından dolayı Çarşı Camii olarak da anılmaktadır. 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisine sahiptir. Merkez Camii; taş ve ahşap işlemelere sahip estetik görüşü ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Günümüzde ibadete açıktır.

Tomarza Nerede, Hangi Şehirde

Tomarza Kilisesi

Tomarza ilçe merkezinde Cumhuriyet Mahallesinde yer almaktadır.  Yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte mimari yapısından dolayı 19. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kilisenin altın işlemelere sahip dört penceresi bulunmaktadır. Yapı içinde yer alan freskler ve süslemeler dikkat çekmektedir. Günümüze kısmen sağlam olarak ulaşan Tomarza Kilisesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Tomarza Nasıl Gidilir

Gülbaba Türbesi

Tomarza ilçe merkezine bağlı Gülveren Köyünde yer almaktadır. Köy halkı tarafından defalarca görülen rüyalar sonucunda bölge kazılmış ve burada Gül Baba adındaki bir zata ait olan ceset bulunmuştur. Gül Baba’nın Kıbrıs Savaşına katılıp burada su dağıtıldığı söylenmektedir. Türbe yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz