Trinidad ve Tobago Gezi Rehberi
Trinidad ve Tobago Gezi Rehberi

Trinidad ve Tobago veya resmi adıyla Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti ; Yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla Karayipler’de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan bir Güney Amerika ülkesidir.

Göz at ;

  1. Port of Spain Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Trinidad ve Tobago’da Gezilecek 10 Yer
  3. Trinidad ve Tobago’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Trinidad ve Tobago Nerede?
  5. Trinidad ve Tobago Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke; Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında, Venezuela’nın kuzeydoğusunda yer alan küçük bir ülkedir. Ülke; gerek doğal güzelliğiyle, gerek doğal kaynakları, gerekse tarihi yapılarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Ayrıca popüler rap dinleyenlerin de akın ettiği bir ülkedir. Yani anlayacağınız gezilip görülmesi gereken bir ülkedir. Yolunuz bu ada ülkesine düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Port of Spain

Ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alan Port of Spain, Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti’nin başkenti ve yaklaşık 50 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. ”İspanya Limanı” anlamına gelen Port of Spain, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Buraya en az iki gün ayırıp şehirde yer alan tarihi yapılar ve doğal güzellikler keşfedilmelidir. Bunun yanında yine ülkeye özgü değişik lezzetleri tadabilirsiniz. Tabi eğlenceyi unutmamak lazım. Buraya yolunuz düşerse Fort George, Queen’s Park Savannah(Kraliçe’nin Parkı Savannah), Dattatreya Temple and Hanuman Statue(Dattatreya Tapınağı ve Hanuman Heykeli), National Museum and Art Gallery(Trinidad Ulusal Müzesi ve Sanat Galerisi), Maracas Falls(Maracas Şelaleleri), Mohammed Ali Jinnah Memorial Mosque(Muhammed Ali Cinnah Anıt Camii), Paschimkashi Hindu Mandir(Paschimkashi Hindu Tapınağı), Royal Botanical Gardens(Kraliyet Botanik Bahçeleri), Emperor Valley Zoo(İmparator Vadisi Hayvanat Bahçesi) gibi turistik yapıları gezip görmeden dönmeyiniz.

Arima

Ülkenin kuzeyinde yer alan Arima, yaklaşık 33 bin nüfusyla ülkenin en büyük 4. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Özellikle şehirde yer alan doğal güzellikler oldukça dikkat çekicidir. Buraya sevdiklerinizle birlikte en az bir yarım gün ayırıp buradaki güzellikleri keşfedebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce yerel lezzetleri tadıp buraya özgü hediyelik eşya da mutlaka satın alın.

3 San Fernando

Ülkenin güneybatısında yer alan San Fernando, yaklaşık 48 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. 18 km²’lik alan kaplayan bu şehirde birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Özellikle deniz turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden biridir. Burada yer alan plajlar oldukça güzel olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip kumsallardan uzanıp deniz, güneş ve eğlencenin keyfini çıkarın.

Chaguanas

Ülkenin batısında yer alan Chaguanas, yaklaşık 83 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Şehir önemli bir ticaret kentidir. Bu nedenle kısa süre içerisinde hızla büyümüştür. Bunun dışında şehirde gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip burada yer alan turistik yerleri gezin.

Maracas Koyu

İspanya Limanına yaklaşık yarım saat uzaklıkta yer alan Maracas Koyu, gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzelliktir. Burada yer alan plajlar, hayalinizdeki tatili süslemektedir. Ülkenin en popüler plajı bu koyda bulunmaktadır. Altın sarısı kumsalları, palmiye ağaçları ve masmavi deniziyle yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Deniz turizmi için sevdiklerinizle birlikte burayı tercih edebilirsiniz. Sakin, huzurlu ve daha uygun fiyatta bir yer için burası kesinlikle doğru adres.

Caroni Kuş Cenneti

İspanya Limanı’nın hemen güneyinde yer alan Caroni Kuş Cenneti, gezilip görülmesi gereken harika bir doğa güzellik alanıdır. Bölge, biyoçeşitlilik bakımında oldukça zengindir. Burada balıkçıllar, karabataklar, ağaç tepecikleri, anter ve caimanlar gibi birçok vahşi hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında yine birçok bitki türü bulunmaktadır. Harika bir manzara ve fotoğraf tutkunları için muazzam fotoğraf kareleri yakalayacağınız bu parkı gezip görmelisiniz. Hayatınızda ismini dahi duymadığınız birçok kuş türünü burada görebilirsiniz.

Aziz Benedict Manastırı

Range Tepeleri’nin üzerinde yer alan Aziz Benedict Manastırı, Benedict’li rahipler tarafında 1912 yıllında inşa edilen Karayipler’in en büyük ve en eski yapısıdır. Kırmızı çatılı kulesi ve İspanya Limanın doğusundaki nefes çekici manzarası oldukça dikkat çekmektedir. Bu harika yapı; manastır, dini binalar, çiftlik, rehabilitasyon merkezi ve bir misafirhaneden oluşmaktadır. Buraya gelip bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Güvercin Noktası Heritage Park

Pigeon Point Heritage Park, Tobago’nun güneybatı sahilinde 125 dönümlük bir doğa koruma alanıdır. Bu parkı asıl popüler kılan Güvercin Noktası Plajı’na ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Beyaz kumları ve harika suyu ile yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Ülkeye gelen turistlerin sıkça tercih ettikleri bir plajdır. Ülkenin en güzel plajı diyebiliriz. Bu palj alanı, mercan kumlu sahil şeridi şnorkel dalışlar için oldukça uygun bir yerdir. Buraya giriş ücretli olup ücretler ise şu şekildedir. Günlük olarak Yetişkinler: $ TT 20, Çocuk: $ TT 10 ; Haftalık olarak ise Yetişkinler:  $ TT 100 , Çocuk  $ TT 50 (1 Türk lirası yaklaşık 1,65 Trinidad ve Tobago Doları yapar)

Main Ridge Ormanı Koruma Alanı

Ülkenin kuzeyinde yer alan Main Ridge Ormanı Koruma Alanı, Biyoçeşitlilik açısından oldukça zengin olup bölgenin en yasal koruma alanıdır. Burada birçok bitki ve hayvan türü bulunur. Özellikle burada yer alan kuş türleri oldukça dikkat çekicidir. Yine orman içinde yürüyüş yaptığınızda kurbağaları, kertenkeleleri ve kelebeklere şahit olabilirsiniz. Oranın manzarası ise tek kelime ile harikadır. Buraya gelip yeni yerler keşfedip bu anları da ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyin.

10  Emperor Valley Hayvanat Bahçesi

Ülkenin başkenti Port of Spain’de yer alan Emperor Valley Hayvanat Bahçesi, 8 Kasım 1952 tarihinde ziyarette açılan önemli bir yerdir. Bu hayvanat bahçesinde çok sayıda hayvan türü bulunur. Her gün 08:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu yeri sevdiklerinizle birlikte gelip ziyaret edebilirsiniz. Hayatınızda görmediğiniz ve ismini dahi duymadığınız birçok hayvanı burada ziyaret edebilirsiniz.


Bunlar dışında Trinidad ve Tobago hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Trinidad ve Tobago

Nüfus: 1.364.973

Yüzölçümü: 5.131 km²

Başkent: Port of Spain

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Trinidad ve Tobago doları

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 1498

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istenmemektedir.

Trinidad ve Tobago Nerede, Nasıl Gidilir
Trinidad ve Tobago Nerede, Nasıl Gidilir

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here