Türkiye İş Bankası Müzesi

Ülkemizde 83 yıllık hizmetiyle birçok başarıya imza atan İş Bankası girişimi ile açılan bu müze İstanbul ilimizde bulunur. İlimize gidilince gezilecek yerler listenize burayı da mutlaka eklemenizi öneriyorum.

Türkiye İş Bankası Müzesi resimleri

Müze binası 1890 yıllında postane binası olarak inşa edildi. Uzun yıllar postane binası olarak kullanıldı. Yeni bir postane binası açılınca burası boş kaldı. 1927 yıllında İş Bankası burayı satın alıp bir şube olarak kullanmıştır. 2004 yıllına kadar burayı bir şube olarak kullanılan iş bankası 2005 yıllında burayı müze yapma çalışmalarına başlamıştır. 2007 yıllında bu çalışmalar son bulmuştur. Bu bina Türkiye İş Bankası olarak hizmet etmeye başlamıştır.

Türkiye İş Bankası Müzesi Nerede

Müzenin koleksiyonunda İş Bankası şubelerinden toplanan bankanın gündelik yaşamının ayrılmaz parçaları olmuş belgeleri üç boyutlu nesneler ile banka arşivindeki kâğıt ve görsel malzemelerden oluşmaktadır. İş Bankası Resim Koleksiyonu’nda yer alan bazı örnekler müzede sergilenmektedir.

Türkiye İş Bankası Müzesi Nasıl Gidilir

Özetle İş bankası 83 yıllık hizmet zamanında topladığı fotoğraflar, belgeseller, belgeler ve hatıralar özenle toplanmış. Uzun uğraşlar ve emekler sonucunda bu müzede sergilenmiştir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğrayın.

Türkiye İş Bankası Müzesi İstanbul

Müze’ye Nasıl Gidilir: Müze Eminönü’ndeki Bankalar Caddesinde bulunur. burada tramvay ve otobüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Müze’nin Açık Olduğu Günler: Müzemiz pazartesi ve özel günler dışında saat 10:00-18:00 arası açıktır.

Müze Giriş Ücreti: Müzemiz girişi ücretsizdir.

Türkiye İş Bankası Müzesi Hangi Şehirde
Türkiye İş Bankası Müzesi 2007
Türkiye İş Bankası Müzesi 2004
Türkiye İş Bankası Müzesi’ne Nasıl Gidilir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here