Zilkale

Ülkemiz tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte birçok büyük savaşlara şahitlik etmiştir. Nice büyük imparatorluklar kurulup sonradan yok olmuştur. Değişik medeniyetler tarafında kendini savunması için birçok kale inşa etmişlerdir. Ülkemizin neredeyse bütün il ve ilçelerinde bir kale ya da kalıntısına rastlanabilir. Biz de siz değerli okurlarımız için bu kalelerden en görkemli 10 tanesini seçtik. Umarım beğenirsiniz.

Türkiye’de bulunan en ihtişamlı 10 kalesi

1.Alanya Kalesi: Antalya ilimizin Alanya İlçemizin simgesi haline gelen bu kale bir yarımada üzerinde inşa edilmiştir. 1221 yıllında Anadolu Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafında inşa edilmiştir. Burada bulunan çay bahçesinde oturup kaleye karşı çay içmenizi öneriyorum.

Alanya Kalesi

2.Bodrum Kalesi: Muğla İlimizin Bodrum İlçemizde bulunan bu kale 1522 yıllında St. Jean Şövalyeleri’nin tarafında inşa edilmiştir. Osmanlı zamanında Hapishane olarak kullanılmış. Kale günümüzde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ olarak hizmet veriyor. Müze, 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışmasında ‘Özel Övgü’ ödülünü almıştır.

Bodrum Kalesi

3.Rumeli Hisarı: İstanbul ilimizde bulunan bu kale 1452 yıllında Fatih Sultan Mehmet tarafında inşa edilmiştir. İstanbul fethinden önce buradan gelen saldırıları önlemek amacı ile inşa etmiştir. Buraya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Rumeli Hisarı

4.Zilkale: Rize ilimizde bulunan bu kale 13. Yüzyılda Trabzon Rum İmparatorluğu tarafında inşa edilmiştir. Fırtına Vadisine hâkim bir konumda inşa edilmiştir. Yeşillikler içinde göz kamaştırıyor.

Zilkale

5.Van Kalesi:  Van ilimizde bulunan bu kale m.ö 825 yıllında Urartular tarafında inşa edilmiştir. Tam 2841 yıldır tarihe meydan okumaktadır. Van gölü kenarında inşa edilen bu kale şehre büyük bir renk katıyor.

Van Kalesi

6.Kız Kalesi: Mersin ilimizde bulunan bu kale m.ö 4. yy’da inşa edilmiştir. kale ile ilgili efsane bulunmaktadır. Bu efsane şöyle bölgenin beyi kızını kâhine götürür. Kâhin, kıza bakınca irkilir, korkar, fakat beye bir şey söylemez. Bey ısrar edince ise kızın 19 yaşında yılan tarafından öldürüleceğini söyler. Bey, yılanların suyu geçemeyeceğini düşünüp denizin ortasındaki adaya bu kaleyi yaptırıp kızını oraya koyar. Ancak 19. yaş gününde yapılan kutlamada bir köylünün getirdiği üzüm sepetinde saklanan yılan, kızı öldürür. Ayrıca gün batımında harika bir manzara seyretmek istiyorsanız buraya kesinlikle gelmelisiniz.

Kız Kalesi

7.Bozcaada Kalesi: Çanakkale şehrimizde bulunan bu kale tüm ihtişamı ile şehri selamlıyor. İlk kim tarafında yapıldığı beli olmayan kale 1455 yıllında Fatih Sultan Mehmet tarafında kale kalıntıları üzerinden bu kaleyi yeniden inşa etmiştir.

Bozcaada Kalesi

8.Sinop Kalesi: Sinop ilimizde bulunan bu kale m.ö 7. Yy^’da inşa edildi. Bu kale birçok medeniyet tarafında kullanıldı. Sinop ilimizin bulunduğu yarım ada üzerinde kurulu bu kale ilçeyi dört ele sarmış durumdadır.

Sinop Kalesi

9.Diyarbakır Kalesi: Diyarbakır Kentimizde bulunan bu kale yaklşık 9 bin yaşındadır. Bu kale Hevsel Bahçeleri ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ve geniş savunma duvarı olarak dikkat çeker. Kalede birçok medeniyete ait izlere rastlanmıştır.

Diyarbakır Kalesi

10.Mardin Kalesi: Mardin ilimizde bulunan bu kale 330 yıllında inşa edilmiştir. Eski Mardin tepesinde bulunan bu kale şehre hâkim bir yerde bulunur. Bu kalenin diğer ismi Kartal Yuvasıdır. Bu kale hakkında birçok şarkı şiir ve kitap çıkarılmıştır.

Mardin Kalesi

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here