Adatepe Nerede?
Adatepe Nerede?

Bazen kentlerin gürültüsü ve stresinden uzaklaşıp doğa ile iç içe bir yere gidip huzur bulmak istemişsinizdir.

Bu çoğu zaman her insanın hayali olmaktadır. Hatta ülkemizde yaşayan çoğu insan emekli olup böyle bir yere yerleşmek ister. İşte biz de bugün siz değerli okurlarımızın hayalini gerçekleştirmek istedik. Aradığınız huzuru burada bulacağınızdan eminiz.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi, Kaz Dağları yamacında harika bir köy bulunuyor. Bu köy birçok ilginç özelliğiyle insanları buraya mıknatıs gibi çekmeyi başarmaktadır.

Çanakkale kent merkezine yaklaşık 105 km uzaklıkta yer alan Adatepe köyü, Ülkemizin en iyi korunmuş köyü olarak bilinmektedir. Bu köy hem tarihi hem de doğal güzellik yönünden oldukça zengin bir yerdir. Günümüzde sit alanı olduğundan dolayı izin alınmadan tek bir çivi dahi çakılmıyor. Bu nedenle bakir doğası ve harika tarihi yapıları göz kamaştırmaktadır.

Adatepe Köyünde Türkler ilk kez Selçuklular zamanında yerleşmiştir. O tarihten berri burada Türklerle birlikte birçok ırk yaşamıştır. En son Türkler ve Rumlar burada yaşamışlar. Fakat Kurtuluş Savaşı sonrasında buradaki Rumlar Nüfus değişimi nedeniyle başka yerlere göç etmişlerdir.

Burada yaşayan Türklerde  büyük şehirlere göç etmişlerdir. Uzun yıllar köy sahipsiz kalmıştır. Bu köy 1980’li yıllarda bir grup insan tarafından keşfedilmiştir. Burada bulunan 110 tarihi binayı restore edip turizme kazandırmışlardır.

1989 yıllında ise burası sit alanı ilan edilmiştir. Bu köyde izin alınmadan hiçbir şey yapılmamaktadır. Bu nedenle köyde hep eski yapılar bulunur. Çok az sayıda yeni işletme bulunur. Bu nedenle ülkemizin en iyi korunmuş yeri olarak bilinmektedir.

Köyde Türk ve Rum tarihini yansıtan çok sayıda bina bulunur. Burası kısaca huzura açılan pencere olarak bilinir. Köyün içinde bulunan asırlık çınar ağaçları köye harika bir renk katmaktadır.

Ülkemizin ilk Zeytinyağı Müzesi burada bulunmaktadır. Bir hafta sonu sevdiklerinizle bilikte buraya gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayın derim. Gerçekten burası anlatılmaz yaşanılır. Geldiğinize pişman olmayacaksınız.

Adatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? 

Adatepe, Çanakkale’nin Ayvacık ilçe sınırında yer alan Küçükuyu beldesine bağlı bir tatil köyüdür. Çanakkale il merkezine 105 km, Ayvacık ilçe merkezine 35 km ve Küçükkuyu beldesine ise 3 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için ilk başta Küçükkuyu beldesine ulaşmak gerekir.

Ülkemizin birçok noktasından otobüsler buraya gelmektedir. Ya da Ayvacık ilçesine gelip oradan kalkan minibüslerle Küçükkuyu beldesine gelinir. Beldeden taksi ve servislerle köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adatepe Köyü Gezi Rehberi

Adatepe’de gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka ziyaret edin. Siz değerli okurlarımız için burada bulunan yapıları liste haline getirdik. Şöyle ki;

  1. Taş Mektep
  2. Zeus Altarı
  3. Zeytinyağı Müzesi
  4. Hüseyin Meral Zeytinyağı ve Sanat Evi
  5. Tarihi Köy Evleri
  6. Asırlık Çınar Ağacı

Adatepe Köyü Konaklama İmkanları

Adatepe’de konaklamak için birbirinden harika 3 tane otel bulunur. Buraya gelip bu otellerden gönül rahatlığı içinde konaklayabilirsiniz. Bunlar; Adatepe Ida Blue(Harika bir bahçesi bulunur), Hünnap Han(Havuzlu tek tesis) ve Otel Manici Kasrı’dır. Bunlar dışında köy içerisinde veya köye yakın pansiyonlarda bulunur. Size tavsiyem buraya gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Bu şekilde hem işinizi şansa bırakmamış olursunuz. Hem de konaklama yerinizi daha uygun fiyatta getirmiş olursunuz.

Adatepe Köyü Yeme-İçme & Alışveriş

Köyde bakkal veya restoran bulunmamaktadır. Köyde yeyip içebileceğiniz iki tane mekan bulunur. Bunlar; Cafe Meftun, Hurmalı Kahve’dir. Burada bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Özellikle köy kahvaltısı harikadır. Size şiddetle tavsiye ediyorum. Köyde alışveriş denilince akla sadece zeytin ve zeytinyağları gelmektedir. Buradan gelirken sevdiklerinize mutlaka zeytin ve zeytin yağı satın alın.

Adatepe’de ne yapılır & Dikkat edilmesi gereken noktalar

Aslında Adatepe köyünde yapılacak pek bir şey yok. Buraya gelip birkaç tarihi yer var. Bunları gezebilirsiniz. Fakat asıl yapmanız gereken şey huzurlu bir ortamda dinlenmektir. Burada kitabınızı okuyup harika doğa eşliğinde sohbet edebilirsiniz. Burada baz istasyonu bulunmadığı için telefonlar çekmiyor. Bu nedenle teknolojiden uzak kalıp huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Türkiye'nin En iyi korunmuş Köyü
Türkiye’nin En iyi korunmuş Köyü
Adatepe Gezi Rehberi
Adatepe Gezi Rehberi
Adatepe-Taş Mektep
Adatepe-Taş Mektep
Adatepe Köyü Nasıl Gidilir?
Adatepe Köyü Nasıl Gidilir?
Adatepe Köyü
Adatepe Köyü
Adatepe Nerede?
Adatepe Nerede?
Adatepe SokaklarıAdatepe Sokakları
Adatepe Sokakları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz