Türkiye’nin En Yaşanılası 10 Şehri

Türkiye cumhuriyeti bildiğiniz gibi 81 şehri bulunmaktadır. bu şehirleri farklı bölgelerde farklı zenginliklerle ülkemize renk katmaktadır. Her bir il farklı bir renk farklı bir zenginliktir. Fakat bazı illerimiz tarihi yapıları veya geçmişi, doğal güzellikleri ve yaşam kültürleri bu şehirleri diğerlerine göre daha çok yaşanılası haline getiriyor. İşte siz değerli okurlarımız için 10 yaşanılası şehri seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Türkiye’nin En Yaşanılası 10 Şehri

10-Çanakkale:  Tarihi ile çok önemli bir yere sahip olan şehrimiz ilçeleri ile birlikte toplam 500 000 nüfusa sahiptir. ilimiz havası, denizi ve tarihi güZellikleri ile yaşanılacak şehirler listesine girmeyi başardı.

Çanakkale

9-Bursa:  Sanayi ve turizm kenti olan bursa ekonomik açıdan birçok ilimizden ileridedir. Buda yaşam kalitesini artırmaktadır. Özellikle tarihi yapıları ve kış turizmi ilimizi birçok turistin gelmesine vesile olmuştur. ilimizin toplam nüfusu 2.750.000’dır.

Bursa

8-Rize: Ülkemizin en çok yağış alan ili olması birlikte çok güzel ormanlara sahiptir. çayın başkenti olan ilimiz ayrıca fındıkları ile de bilinmektedir. Nüfusu 330.000’dır.

Rize

7-Artvin: İşsizlik oranın en düşük il olması ve muhteşem doğası buraya gidenleri hayrete bırakmaktadır. Ülkemizin Refah seviyesi en yüksek illerden biridir. Hatta kişi başı kamu harcamasında ilk sıradadır. Nüfusu: 180.000’dır.

Artvin

6-İzmir: Ege’nin incisi İzmir ülkemizin en modern şehridir. Şehrin  refahı yüksek insanları cana yakındır. Bünyesinde bulunduran tatil yerleri sadece ülkemizde yaşayanlar için değil bütün dünyanın ziyaret ettiği yerdir. Nüfusu: 4.100.000

İzmir

5-Trabzon: Karadeniz Bölgemizin en gelişmiş ilidir. Bu ilde ekonomik sıkıntıların olmaması. Sağlık hizmetlerin güzel bir şekilde yürütüldüğü bir ilimizdir. Suç oranı çok düşüktür. Bu etkenler refah seviyesini artmaktadır. Nüfusu: 760.000’dır.

Trabzon

4-Bolu: Sağlık alanda en gelişmiş ilimizdir. Ormanlık alanların çok olması ve burada kış turizmi için yeterli derecede tesis bulunması ilimizin bu listeye girmesine vesile olmuştur. nüfusu: 300.000’dır.

Bolu

3-Isparta: Akdeniz Bölgemizin gülüdür. İlimizde sağlık alanı gelişmiştir. Ekonomisi öğrenci ve askere dayalıdır. Gülleri ve gölleri ile ünlüdür. Nüfusu: 420. 000’dır.

Isparta

2-Ankara: Ülkemizin kalbi olan bu şehir refah seviyesi çok yüksektir. Başkent olmasından ötürü refah seviyesi üst sıralardan olan bir kentimizdir. Nüfusu 5.400.000’dır.

Ankara

1-Eskişehir: Her alanda kendini gösteren bu kentimiz özellikle Üniversite hayat ve sanata yatkınlığı ile ülkemizin en yaşanılır şehri olmuştur. Nüfusu: 800.000’dır.

Eskişehir

5 YORUMLAR

  1. Bir İzmirli olarak İzmirin hangi bakımdan ülkenin en modern kenti olduğunu anlayamadım. Kentleşme cok kötü, sokaktan bozma yollara cadde deniyor her yeri çarpık kentlesme, trafik berbat. Üstelik her yeri çöp ve kışın kömür yazın da çöp ve lağım kokar.

  2. Değerlendirmeler taraflı ve yüzeysel gibi görünüyor. Modernlik eskiyi yıkıp beton dikmek olmamalı. Bir kentin ulaşımı, yolları, kent düzeni, eski ile yeninin birbirini olumlu tamamlaması ile mümkün. Kordonboyu İzmir’de bir felaket. Trafik ve toplutaşım aynı şekilde. Çirkin yapılaşma, tepelere tırmanan beton yığınları, alt yapı sorunları, gecekondu düzeni süren bir şehir. Üstü kapalı estetikten yoksun restoranlar, düzensiz park etmiş araçlar, adımbaşı seyyar satıcılar, çevreye atılan çöplerle modernlik olamaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here