Türkmenistan Gezi Rehberi
Türkmenistan Gezi Rehberi

Yaklaşık 5,4 milyon nüfusuyla Orta Asya’da yer alan Türkmenistan, 1991 yıllında Sovyetler Birliği’nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan 7 Türk devletinden biridir.

Göz at ;

  1. Aşkabat Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Türkmenistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Türkmenistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Türkmenistan Nerede?
  5. Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin güneyinde İran, batısında Hazar Denizi, kuzeyinde Kazakistan, kuzeydoğusunda Özbekistan, güneydoğusunda Afganistan bulunur. Kültürel değerleri ve tarihi zenginlikleriyle her yıl çok sayıda ziyaretçi çeken bu ülkede gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Marı

Marrı, Türkmenistan’ın yaklaşık 135 bin nüfusuyla en büyük 4. şehirdir. Önemli bir sanayi kenti olan Marrı, Karakum Çölü’nde bir vaha şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle şehir merkezinde yer alan Tarih müzesi mutlaka görülmesi gerekir. Şehrin ve ülkenin tarihi daha yakında tanıyıp anlamak için bu müze ziyaret etmelisiniz. Yolunuz buraya düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin derim.

Koneürgenç

Türkmenistan’ın kuzeydoğusunda Ceyhun Nehrinin güney kıyısında yer alan Köhne Ürgenç, önemli bir Orta Asya şehridir. Tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Şehirde birçok antik kent kent bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi kenti ziyaret edin. Ülkede en çok ziyaret edilen kentlerden biridir.

Gonur Depe

Türkmenistan sınırında yer alan Gonur Depe, tarihi  M.Ö. 2500 yıl öncesine dayanan 55 dönümlük tarihi bir arkeolojik alandır. Yunan-Rus arkeolog Viktor Sarianidi tarafında keşfedilen bu bölge Zerdüşt dinine ait birçok tapınak bulunmuştur. Birçok antik kentin yer aldığı bölgeyi mutlaka ziyaret edin derim.

4 Tarafsızlık Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Tarafsızlık Anıttı, 1995-1998 yılları arasında inşa edilen harika bir yapıdır. Bu yapı tam olarak 75 metre uzunluğundadır. 3 ayaklı olarak şehri selamlayan bu anıt yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Türkmen Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Türkmen Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer harika bir yerdir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Antik eserler, tablo-resimler, heykeller, halı, kilim, kumaş, yerel giyimler olmak üzere yaklaşık 500 bin koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmak için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.Bu müze hafta içi her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nisa Antik Kenti

Başkent Aşkabat’ın 18 kilometre güneyinde Bagir Köyü’nde yer alan Nisa Antik Kenti, gezilip görülmeye değer tarihi bir kenttir. Burada yapılan çalışmalar sonucunda 2500 yıllık Perslere ait bir kraliyet binası ve Part Kalesi’ne ulaşılmıştır. Bunun dışında burada birçok tarihi kalıntıya ulaşılmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bağımsızlık Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Bağımsızlık Anıtı, 1991 yılında ülkenin bağımsızlığına kavuşmasının anısına yaptırılan bir anıttır. Bu anıt 91 metre uzunluğunda olup harika bir görüntüsü bulunmaktadır. Ülkenin simgesi haline gelen bu anıt. görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse bu anıttı mutlaka ziyaret edin.

Cehennem Kapısı

Cehennem Kapısı veya Derveze Çukuru, Türkmenistan’ın Ahal Vilayetindeki Derveze İlçesinde yer alan bir doğal gaz kuyusudur. 1971 yıllında Jeologlar dünyanın en büyük doğal gaz rezervini keşfetmiş. Ancak yeri delerken Sovyet Rusya biraz fazla ileri gidince dev bir çukur oluşuyor. Zehirli gazların yeryüzüne çıkmasını engellemek için, delikteki ateşin yanmasına izin verilmiş. Bu dev çukurdaki alevler, o günden bu güne yükselmeye devam ediyor. Cehennem çukuru olarak bilinmektedir. Buraya gelen kişiler korkarak bile yanına yaklaşıp bakmaktadır. Sonu nasıl olacak merak konusu olmuştur.

Türkmen Halı Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Türkmen Halı Müzesi, 1994 yıllından berri faaliyette olan bir müzedir. Burada çok sayıda halı sergilenmektedir. Çoğu antik halılardan oluşan geniş bir koleksiyon bulunur. 2001 yıllında dokunan 301 metrekarelik dev halı da burada sergilenmektedir. Burada birçok halı eşyası da sergilenmektedir. İki katlı olan bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

10  Türkmenbaşı Ruhi Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Türkmenbaşı Ruhi Camii, 2002-2004 yılları arasında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov tarafında inşa edilen Orta Asya’nın ve dünyanın en büyük kubbeye sahip camisidir. 2006 yıllında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov vefat edince caminin yanında yapılan bir türbeye defnedildi. Bu nedenle yolunuz buraya düşerse hem camiyi hem de türbeyi mutlaka ziyaret edin. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekicidir.


Bunlar dışında Türkmenistan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Türkmenistan

Nüfus: 5.438.670

Başkent: Aşkabat

Resmi Dili: Türkmence

Para Birimi: Türkmenistan manatı

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1511

Yerel Saat: Türkmenistan saati Türkiye saatine göre 3 saat daha ileridir.

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak zorundasınız.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Aşkabat, Daşoğuz, Kaka, Koneürgenç, Mary

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Nisan, Eylül ve Ekim aylarıdır.

2 YORUMLAR

  1. Türkmenistan gezisi konusunda oldukça detaylı ve güzel bir yazı, teşekkür ederiz. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here