Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır? sorularına cevap bulmak amacıyla bu yazı kaleme alındı. Umarım bu yazı ışığında merak ettiğiniz sorular cevap bulur. Bunun dışında merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında bize iletin.

Göz at ;

 1. Aşkabat Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Türkmenistan’da Gezilecek 10 Yer
 3. Türkmenistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 4. Türkmenistan Nerede?
 5. Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Orta Asya ülkesi Türkmenistan, Vize isteyen ülkeler grubundadır. Buraya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi Türk vatandaşları vizeye tabi iken diğer pasaport sahibi T.C vatandaşları vizeden muaftır. Umuma mahsus vize işlemleri için gerekli aşamaları başlıklar halinde size sunacağız.

1-Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Türkmenistan Vizesi almak için oldukça farklı bir kural bulunmaktadır. Buraya gitmeniz için en önemli şey karşı taraftan biri sizi davet etmesi gerekir. Yoksa kendi kafanıza göre gidemiyorsunuz. Türkmenistan’da bulunan bir şahıs veya şirket size davetiye gönderecek sizde bu davetiye ile birlikte Türkmenistan’ın dış temsilciliklerinde veya sınır kapılarında vizenizi alabileceksiniz. Ayrıca bu davetiye Türkmenistan Devlet Göçmenler Dairesi tarafında düzenlenmektedir. Şimdi diğer gerekli evrakları liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

 1. Pasaport
 2. Türkmenistan vize başvuru formu
 3. Türkmenistan vize talep dilekçesi
 4. 2 adet biometrik fotoğraf
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Uçak bileti rezervasyonu
 7. Otel rezervasyonu
 8. Türkmenistan Devleti Göç Servisi’nden alınan resmi davetiyenin orijinali

2-Türkmenistan’ın Türkiye’deki Elçilik ve Konsolosluk Adresleri

No Ülke Konsolosluğu Adres Tel Numarası
1. Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Kazım Özalp, 06700 Çankaya/Ankara (0312) 441 71 22
2. Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu
Gazi Evrenos Cad. Baharistan Sok. No:13, Yeşilköy, İstanbul
(0212) 662 02 21 
3. Türkmenistan İzmir Fahri Konsolosluğu Cumhuriyet Bulvarı No.77 İzmir (0232) 425 90 10

3-Türkmenistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Türkmenistan Vize Ücreti; Seyahat süresi, vize türü ve döneme göre değişmektedir. Buraya nasıl gideceğinizi karar verip ona göre fiyat tablosuna bakabilirsiniz. Ayrıca sınır kapılarında geliş ve gidişte vize ücretinin haricinde başka bir ücret daha alınmaktadır. Havalimanında, gelişte yaklaşık 12 ABD Doları, gidişte de Türkmen Hava Yolları kullanılmamakta ise 25 ABD Doları alınmaktadır. Bunun dışında 10 günlük normal vize için 40 dolar, 10 günlük acil vize için 60 dolar ödenmektedir. 1 yıllık vize ücreti ise 390 dolar alınmaktadır.

4-Türkmenistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkmenistan Vizesi ortalama 10-15 iş günü içinde hazır hale gelir. İş yoğunluğuna göre bu süre artıp azalabilir. Siz yine de işinizi şansa bırakmamak için en az 30 gün öncesinde vizenizi alın derim. Buradan size bir uyarıda bulunmak istiyorum. Diyelim siz vizenizi aldınız. Tama ben Türkmenistan sınırını geçtim. Bütün Türkmenistan’ı gezerim diye bir hayalle kapılmayın. Çünkü burada öyle bir kural yok. Gideceğiniz yerleri davetiye başvurusu sırasında durumu Türkmenistan Devlet Göçmenler Dairesi’ne bildirmeniz gerekecektir.

5-Türkmenistan Vize Başvuru Formu

Türkmenistan Vize Başvuru Formu, Türkçe ve İngilizce olarak doldurulmaktadır. Formu eksiksiz ve güncel bilgilerle doldurmanız gerekir. Forma ulaşamak için linki tıklamanız yeterlidir. << Türkmenistan Vize Başvuru Formuna Ulaşmak İçin Linki Tıklayınız. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here