Wawel Kraliyet Kalesi
Wawel Kraliyet Kalesi

Wawel Kraliyet Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olan Krakow’da yer alan Wawel Kraliyet Kalesi, Kazimierz Hanedanlığı döneminde inşa edilen tarihi bir kaledir.

Eski Lehistan kralları ve hanedanının yaşadığı bu kale, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 1930 yıllında müze olarak ziyarette açılan bu kale, bünyesinde İtalyan Rönesans döneminden önemli eserler, baskı,Silahlar, zırh koleksiyonları, seramikler, heykeller ve önemli tablolar sergilenmektedir. Ayrıca burada Osmanlı Dönemine ait eserlerde bulunur.

Kale, tarihi yapısı dışında birde alışılmışın dışındaki görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Olukça renkli ve popüler bir kaledir. Wawel Tepesi üzerinde yer aalan bu kale, ayrıca fotoğraf tutkunları içinde oldukça doğru bir adrestir. Burada muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca aynı tepe üzerinde yer alan katedrali de mutalaka ziyaret edin. Burada Polonya krallarının taç giyme törenleri düzenlenirdi. Günümüzde bu krallara ait bir mezar oda bulunmaktadır.

Wawel Kraliyet Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Wawel Kraliyet Kalesi, Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olan Krakow’daki Wawel Tepesi üzerinde bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için ülkemizde direk uçuş bulunmuyor. İlk önce başkent Varşova’ya gidip daha sonra tren veya otobüsle Krakow kentine ulaşım sağlayabilirsiniz. Varşova-Krakow arası yaklaşık 5 saattir.

Göz At;

 1. Varşova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Polonya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Polonya Nerede?
 4. Polonya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Eski Şehir Meydanı Pazarı
 7. Barış Kiliseleri
 8. Malbork
 9. Wawel Katedrali
 10. Wawel Kraliyet Kalesi
 11. Wroclaw’s Dwarfs(Wrocław’ın Cüceleri)
 12. Bakire Meryem Kilisesi-Krakow
 13. Market Meydanı
 14. Oskar Schindler’in Fabrikası
 15. Ana Meydan (Rynek Glowny)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz