Yapraklı

Yapraklı ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 32 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çankırı’nın İlçeleri

Yapraklı ilçesi tarihi Çankırı ilimizin tarihi ile eş değerdir. İlçemize bağlı Merkez belediyesi dışında 3 belde, 39 köy ve 3 mahalle bulunur. İlçemiz 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 7.790’dır.

Yapraklı İlçesi

Yapraklı’da Gezilecek Yerler

Fethiye Türbesi: İlçemizde bulunan bu türbe yaklaşık 17. Yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Bu türbe iki katlı olup alt katı Türbe üst katı kütüphanedir. Burası halen şahıs mülkiyetinde olan bir yerdir.

Fethiye Türbesi

Büyük Yayla: İlçemizin kuzeyinde bulunan yapraklı dağlarında bulunan bu yayla il merkezine 28 km ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Burada sarıçam, karaçam, köknar ve ardıç ağaçları ve zengin bir orman altı bitki örtüsü ile kaplıdır. 1600-1700 metre rakımlı bu yayla görülmeye değer bir yerdir. Burada elektrik, asfalt yol ve suyu bulunmaktadır. Burada günübirlik gezilip eğlenebildiği gibi kamp da kurulabilir. Mükemmel havası, suyu ve yeşilliği ile göz kamaştırmaktadır. Burada doğa yürüyüşü, Atlı ve yaya yürüyüşü, günübirlik piknik ziyaretleri, manzara seyri, kamping ve karavan ile fotosafari gibi turizm türleri için uygun özelliklere sahip bir yayladır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Büyük Yayla-Çankırı

Koca Meşe: Çankırı ilimizin Yapraklı ilçesine bağlı Karacaözü Köyünde bulunur. il merkezine 27 km uzaklıktadır. Karacaözü Köyü’nün yaklaşık 300 m. güneydoğusunda, dere yatağının kenarında yer almaktadır. Ağaç ana gövdesinin yüksekliği dalları ile birlikte yaklaşık 15 metredir.  Gövdesinin içi boşaltılmıştır. 2006 yıllında tescillenip koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 500 yaşında olduğu söylenen bu ağaç dünyanın en yaşlı meşe ağaçları arasında yerini almıştır.  Görenleri hayrete düşüren bu ağaç gölgesinde yaklaşık 400 kişi oturabilir. Yolunuz düşerse mutlaka bu ağacı görün derim.

Koca Meşe
Koca Meşe Yapraklı
Koca Meşe Tanıtımı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here