Yesemek Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Gaziantep ilinin İslahiye ilçesine bağlı Yesemek köyünde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi Kurt Dağı’nın güney uzantısını oluşturan bir yamaç üzerinde bulunmaktadır.

Yesemek Heykel Yapım Atölyesi ilk kez Hitit döneminde M.Ö. 1375 ile 1335 yılları arasında işletmeye açılmıştır. Hititlerden sonraki dönemlerde Asur ve Haramiler tarafından da kullanılan Yesemek Heykel Yapım Atölyesi çeşitli devletlerin çeşitli kültürlerini yansıtmaktadır. Yesemek ilk defa 1890 yılında bulunmuş ve 1961 yılında Prof. Doktor Bahadır Alkım başkanlığındaki bir ekip tarafından 200’e yakın heykel ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde Yesemek Açık Hava Müzesi’nde çok sayıda heykel bulunmaktadır.

Yesemek Açık Hava Müzesi Nerede

Yesemek Açık Hava Müzesi Gaziantep İslahiye ilçe merkezine 23 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Nasıl Gidilir

Yesemek Açık Hava Müzesi’ne özel aracınız ile ulaşmak için İslahiye ilçesinden Hatay’a bağlı Akbel yol ayrımından Kilis iline giden yol üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Yesemek Açık Hava Müzesi pazartesi günleri dışında haftanın her günü yaz aylarında 08 30 ile 18 00; kış aylarında 08 00 ile 16.30 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here