gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Yeşilyurt Nerededir?

Eski adı Çırmıhtı olarak bilinen Yeşilyurt, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Malatya iline bağlı oldukça yeşil bir ilçedir. İl merkezine 9 kilometre uzaklıktadır.

Yeşilyurt’a Nasıl Gidilir?

Malatya il merkezine oldukça yakın olan bu ilçeye Malatya’dan sürekli kalkan otobüs ve minibüsler bulunmaktadır Bu yönüyle de ulaşım oldukça kolaydır.

Yeşilyurt‘ta Gezilecek Yerler

Gündüz Bey: Yeşilyurt’a bağlı Gündüzbey beldesinde bulunan bu mesire alanı görülmeye değer, cennet gibi güzellikte bir yerdir. Serin havası, soğuk suyu ve yemyeşil ortamıyla insanı etkisi altına almaktadır. İl merkezine 10 kilometre uzaklıktadır.

Abdullah Ağa Konağı: İlçeye 9 kilometre uzaklıkta bulunan bu konak Mollakasım Mahallesi’nde bulunmaktadır. 1900’lü yıllarda belediye başkanı olan Abdullah Ağa tarafından yaptırılmıştır. Yakın zamanda restore edilen görülmeye değer bir yerdir.

Karlık Yaylası: Adıyaman sınırında bulunan ve ilçeye 50 kilometre uzaklıkta olan bu yayla, 2000 metre yüksekliktedir. Yeşilliği ve serin havası ile insana huzur veren bu yaylada yaz erken gelir ve erken biter. Aynı zamanda bal üretimi ile de meşhur bir yayladır.

Kaletepe Köyü: İlçe merkezine bağlı Şabandede beldesinde bulunan bu höyük Bizans ve Roma dönemine aittir. 13 14 metre derinlikte olduğu bilinmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here