19 Mayıs İlçesi

19 Mayıs Samsun iline bağlı bir ilçedir. 19 mayıs ilçesi Samsun il merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Yeşillikler ile kaplı 19 mayıs ilçesi denizin mavisi ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. 19 Mayıs ilçesi 20 km uzunluğundaki sahil şeridi ile Karadeniz Bölgesinin en şirin turizm ilçelerinden biridir. 19 Mayıs ilçesinde tarihi ve doğal güzelliğe sahip gezilecek yerler şunlardır:

Saat Kulesi: 19 Mayıs ilçesinin simgesi olan Saat Kulesi ilçe merkezinde Hükümet Konağının önünde yer almaktadır. Saat Kulesi aslında 1952 yılında inşa edilen Engin Merkez Camisinin minaresidir. Merkez Camisi yıkılınca geriye minaresi kalmıştır. Bu tarihi yapıyı korumak amacı ile minare günümüzde sat kulesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kırmızı ve beyaz renkle boyanan Saat Kulesi ilçeye tarihi bir güzellik katmıştır.

Kumcağız Mahallesi: 19 Mayıs ilçe merkezinde yer alan Kumcağız Mahallesi sahili ve yeşil ormanları ile dikkat çekmektedir. Çam ormanları ile kaplı Kumcağız deniz havası ile ilçenin en çok tercih edilen dinlenme mekanıdır. Burada yer alan dinlenme tesisinde konaklamak için prefabrik evler bulunmaktadır. Ayrıca dinlenme tesisinde çocuk oyun alanı, kafeterya ve orman alanında yürüyüş parkurları yer almaktadır. Bu dinlenme tesisinde sahilin ve orman havasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Nebiyan Ormanları: 19 Mayıs ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Nebiyan Yaylası olarak da anılmaktadır. Nebiyan Ormanları Karadeniz yaylası görünümü ile dağcılık, yayla turizmi, yürüyüş, tırmanma ve safari  için uygundur. Bu ormanda yer alan dağın zirvesinde bulunan yangın kulesi dikkat çekmektedir. Yürüyüş ve gezi esnasında temiz havası ve doğal güzelliği ile Nebiyan Ormanları etkileyici bir güzellik oluşturmaktadır.

19 Mayıs İlçesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here