Ardeşen

Ardeşen Rize iline bağlı bir ilçedir. Ardeşen ilçesi Rize il merkezine 48 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ardeşen İlçesi

Ardeşen ilçe merkezinden Rize-Hopa karayolu geçtiğinden dolayı ilçeye ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Karadeniz kıyısında yer alan güzel, şirin bir ilçedir. İlçe 10 km uzunluğunda kıyıya sahiptir. Ardeşen ilçesi Türkiye’nin en yağışlı, en nemli ve en az güneş gören ilçesidir. İlçenin büyük bir oranı yeşillikler ile kaplıdır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Ardeşen ilçesine yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Işıklı Camisi

İlçe merkezinde sahil yolu üzerinde yer almaktadır. 1887 yılında dikdörtgen planlı, kırma çatılı olarak inşa edilmiştir. Caminin taştan yapılan ve üzerinde ayetlerin yazılı olduğu bir mihrabı vardır. Caminin minberi ise ahşaptır. Caminin tavanı, minberi ve mahfili barok üslup ile süslenmiştir. İç mimarisi, dış mimarisi ve süslemeleri dikkat çeken Işıklı Camisi günümüzde ibadete açıktır.

Seslikaya Köyü Camii

Ardeşen ilçesine bağlı Seslikaya Köyünde yer almaktadır. 1801 yılında inşa edilmiştir. Karadeniz Bölgesinin en güzel ahşap işçiliğine sahip camilerindendir. Camii; dikdörtgen planlı olarak ahşap ve yontma taştan inşa edilmiştir. Caminin mihrabı, minberi ve iç duvarlarında yer alan kalem işi süslemeleri dikkat çekmektedir. Muazzam bir mimariye ve ince işçiliğe sahip Seslikaya Köyü Camisi günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Ekşioğlu Camisi

İlçe merkezinde Çifte Kavak Mahallesinde yer almaktadır. Cami ilk olarak Ekşioğlu Hacı Mustafa Efendi tarafından inşa edilmiştir. 1869 yılında yenilenen camiye yeni eklemeler yapılmıştır. Cami; dikdörtgen planlı, kırma çatılı, taş duvarlı bir yapıdır. Günümüzde cami ibadete açıktır.

Kilise

İlçe merkezinde Kavaklı Mahallesinde yer almaktadır. Yapının ne zaman kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Trabzon Pontus imparatorluğu zamanında kaldığı tahmin edilmektedir.          Uzun süredir kullanılmayan kilise günümüzde harap durumdadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here