PAYLAŞ
Rize

Rize Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Rize 331.048 toplam nüfusu ile Ülkemizin Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümünde yer alır. İlimize bağlı  biri merkez olmak üzere 12 ilçesi bulunur. İlimizin Doğusunda Çayeli ve Güneysu ile, güneyde İkizdere, batıda Derepazarı ve Kalkandere, kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. İlimiz bulunduğu coğrafi konum nedeniyle birçok yayla ve göl bulunmaktadır. İlimiz aynı zamanda Çay’ın anavatanıdır. Buraya yolunuz düşerse bu güzel ilimizi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Rize Müzesi

10:00-11:30

Rize kent merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları kullanılarak ulaşılabilir.

Rize Kalesi

12:00-13:30

Kale şehir merkezinin güneybatısında bulunur. Buraya şehiriçi araçları kullanılarak ulaşılır.

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

14:00-15:30

Rize kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları kullanılarak ulaşılabilir.

Dağmaran

16:00-17:30

Rize kent merkezine 4 km uzaklıkta bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.

Ziraat – Botanik Çay Bahçesi

18:00-19:30

Rize kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

2.Gün

Kaçkar Dağları Milli Parkı

10:00-13:30

Kaçkar Dağları Milli Parkına Karadeniz’in bölünmüş sahil yolunu kullanarak Çamlıhemşin ilçesi üzerinden ulaşılabilir ya da Erzurum-Artvin kara yolunu kullanarak Yusufeli ilçesinden sırasıyla Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylalar Köyü takip edilerek milli parka ulaşılabilir. Toplu taşıma aracı ile ise millî parka ulaşmak için Rize il merkezinden kalkan Pazar ilçesi arabaları ile de ya da Artvin il merkezinden kalkan Yusufeli ilçe arabaları ile ulaşılabilir.

Zil Kalesi

14:00-15:30

Rize ili, Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. İlçeye 12 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ya da kiralık bir araçla ulaşım yapılabilir.

Palovit Şelalesi

16:00-18:00

Çamlıhemşin sınırları içinde bulunan Palovit Şelalesi bölgenin en yüksek debili şelalesi olma özelliğine sahiptir. Yeşil yatağında dökülen Palovit Şelalesi görülmeye değer. Palovit Şelalesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3.Gün

Ayder Yaylası

10:00-12:30

Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesine 18 Km  uzaklıkta bulunur. Buraya kendi aracınızla ya da Rize kent merkezinden buraya yaz-kış düzenli olarak servis yapan araçlarla ulaşabilirsiniz.

Avusor Yaylası

13:00-15:30

Rize Çamlıhemşin’de bulunur. Buraya özel aracınızla veya buraya giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Elevit Yaylası

16:00-18:00

Rize ili Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Buraya özel aracınızla gidebileceğiniz gibi buraya belirli günlerde giden servislerde bulunur.

4. Gün

Şimşirli Camisi

10:00-11:30

İkizdere ilçesine bağlı Şimşirli Köyünde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Çağrankaya Yaylası

12:00-14:30

İkizdere ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaz aylarında ilçe merkezinden buraya dolmuş ile ulaşım sağlanmaktadır.

Anzer Yaylası

15:00-18:00

İkizdere İlçenin 39 km güneyinde yer almaktadır. İlçe merkezinden Anzer yaylasına toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün.

5. Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Kaçkar Dağları Milli ParkıKaçkar Dağları Milli Parkına Karadeniz’in bölünmüş sahil yolunu kullanarak Çamlıhemşin ilçesi üzerinden ulaşılabilir ya da Erzurum-Artvin kara yolunu kullanarak Yusufeli ilçesinden sırasıyla Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylalar Köyü takip edilerek milli parka ulaşılabilir. Toplu taşıma aracı ile ise millî parka ulaşmak için Rize il merkezinden kalkan Pazar ilçesi arabaları ile de ya da Artvin il merkezinden kalkan Yusufeli ilçe arabaları ile ulaşılabilir.
İskender Cafer Paşa CamiiRize kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
Zil KalesiRize ili, Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. İlçeye 12 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ya da kiralık bir araçla ulaşım yapılabilir.
Palovit ŞelalesiÇamlıhemşin sınırları içinde bulunan Palovit Şelalesi bölgenin en yüksek debili şelalesi olma özelliğine sahiptir. Yeşil yatağında dökülen Palovit Şelalesi görülmeye değer. Palovit Şelalesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Avusor YaylasıRize Çamlıhemşin’de bulunur. Buraya özel aracınızla veya buraya giden dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.
Elevit YaylasıRize ili Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Buraya özel aracınızla gidebileceğiniz gibi buraya belirli günlerde giden servislerde bulunur.
Anzer Yaylasıİkizdere İlçenin 39 km güneyinde yer almaktadır. İlçe merkezinden Anzer yaylasına toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkün.
Ayder YaylasıRize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesine 18 Km  uzaklıkta bulunur. Buraya kendi aracınızla ya da Rize kent merkezinden buraya yaz-kış düzenli olarak servis yapan araçlarla ulaşabilirsiniz.
Çağrankaya Yaylasıİkizdere ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaz aylarında ilçe merkezinden buraya dolmuş ile ulaşım sağlanmaktadır.
Ovit Yaylasıİkizdere İlçesi’ne yaklaşık 36 km mesafe uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Hazindağ YaylasıÇamlıhemşine bağlı olup 1967 m yüksekliktedir. Buraya şahsi aracınızla veya kiralık bir araçla ulaşılabilir.
Samistal YaylasıÇamlıhemşin ilçesinde, 2508 m yükseklikte bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım yapılır.
Ziraat – Botanik Çay BahçesiRize kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
Rize KalesiKale şehir merkezinin güneybatısında bulunur. Buraya şehiriçi araçları kullanılarak ulaşılır.
Rize MüzesiRize kent merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları kullanılarak ulaşılabilir.
KızkalesiPazar ilçe merkezinin batısında küçük bir yarımada üzerinde bulunur. Buraya Pazar ilçesine giden araçlarla ulaşım yapılır.
Atatürk Evi ve Etnografya MüzesiRize kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları kullanılarak ulaşılabilir.
DağmaranRize kent merkezine 4 km uzaklıkta bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.
Şimşirli Camiiİkizdere ilçesine bağlı Şimşirli Köyünde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.
Mikron KöprüsüRize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Fırtına Deresi üzerinde bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Şenyuva KöprüsüÇamlıhemşin İlçeye bağlı Çinçiva Köyünde yer almaktadır. Fırtına Deresi üzerinde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla ya da köye gide dolmuşlarla ulaşılabilir.
Seslikaya Köyü Köprüsüİl merkezinde Ardeşen ilçesine gelinir. Oradan da Seslikaya köyüne ulaşılır. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.

Rize İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
ArdeşenArdeşen Rize iline bağlı bir ilçedir. Ardeşen ilçesi Rize il merkezine 48 km uzaklıkta yer almaktadır. Ardeşen ilçe merkezinden Rize-Hopa karayolu geçtiğinden dolayı ilçeye ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Karadeniz kıyısında yer alan güzel, şirin bir ilçedir.Ardeşen Gezilecek Yerler 
ÇamlıhemşinÇamlıhemşin Rize iline bağlı bir ilçedir. Çamlıhemşin ilçesi Rize il merkezine 65 km uzaklıkta yer almaktadır. Rize merkezden kalkan toplu taşıma araçları ile buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Çamlıhemşin Gezilecek Yerler
ÇayeliÇayeli Rize iline bağlı bir ilçedir. Çayeli ilçesi Rize il merkezine 19 km uzaklıkta yer almaktadır. Rize merkezden buraya her 15 dakika’dan bir dolmuş hareket etmektedir. Çayeli Gezilecek Yerler
DerepazarıDerepazarı Rize iline bağlı bir ilçedir. Derepazarı ilçesi Rize il merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezine çok yakın olmasından dolayı her türlü ulaşım imkânına sahiptir. Kent merkezinden buraya düzenli olarak çalışan servisler bulunur. Derepazarı Gezilecek Yerler 
FındıklıFındıklı Rize iline bağlı bir ilçedir. Fındıklı ilçesi Rize il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır.  Rize kent merkezinden buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir. Fındıklı Gezilecek Yerler
GüneysuGüneysu Rize iline bağlı bir ilçedir. Güneysu ilçesi Rize il merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Rize kent kalkan araçlarla buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Güneysu Gezilecek Yerler
HemşinHemşin Rize iline bağlı bir ilçedir. Hemşin ilçesi Rize il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır. Rize kent merkezinden veya Pazar ilçesinden kalkan minibüslerle ulaşım sağlanır. Hemşin Gezilecek Yerler
İkizdereİkizdere Rize iline bağlı bir ilçedir. İkizdere ilçesi Rize il merkezine 54 km uzaklıkta yer almaktadır. Rize kent merkezinden kalkan minibüslerle buraya ulaşılabilir. Çevre il ve ilçelerden buraya direk ulaşan araçlar bulabilirsiniz. İkizdere Gezilecek Yerler
İyidereİyidere Rize iline bağlı bir ilçedir. İyidere ilçesi Rize il merkezine 14 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçe merkezine yakın olmasından dolayı ulaşım açısından hiçbir sorunu yoktur. İyidere ilçesi küçük, şirin bir yerdir. İlçe merkezi deniz kıyısında yer almaktadır. İyidere Gezilecek Yerler
KalkandereKalkandere Rize iline bağlı bir ilçedir. Kalkandere ilçesi Rize il merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezine sahil yolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Kalkandere Gezilecek Yerler
PazarPazar Rize iline bağlı bir ilçedir. Pazar ilçesi Rize il merkezine 38 km uzaklıkta yer almaktadır. Pazar ilçesi Rize-Hopa devlet karayolu üzerinde kurulmuştur. Rize kent merkezinden buraya giden servislerle ulaşım sağlanır. Pazar Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaRize ilimizde Hava limanı yoktur. Buraya en yakın Hava limanı 70 km uzaklıkta bulunan Trabzon Hava limanıdır.
OtobüsleBaşta büyük şehirler ve komşu iller olmak üzere ülkemizin her ilinden buraya direk ya da aktarmalı olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu otobüslerle rahatlıkla ulaşılabilir. İlimizde birçok otobüs firması bulunmaktadır.
TrenleRize’de Demiryolu ağı bulunmamaktadır. Buraya en yakın Demiryolu ağı Samsun ilimizde bulunur. Samsun ilimize kadar Demir yolu ile ulaşıp buradan karayolu ile ulaşılabilir.
GemiyleBuraya yaz mevsiminde İstanbul-Trabzon- Samsun uzantılı feribot seferi ile İlimize ulaşabilirsiniz.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Rize’ye gelebilirsiniz. Rize’ye gelen kara yolları gayet düzgündür.  Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Rize içinde geçerlidir.
MetroRize’de Metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayRize’de Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüRize kent merkezinden birçok noktasına halk otobüsleri ile ulaşım sağlanabilir.
Minibüs

Rize ilimizin merkezinden birçok noktaya minibüslerle ulaşım sağlanabilir. Minibüs ücretleri şu şekildedir.

Tam:1,5 tl

İndirimli:1,10 tl

Alışveriş

Rize ilimizin merkezinde birçok dükkan ve mağaza bulunmaktadır. Buralarda alışveriş yapabilirsiniz. Rize denince akla ilk olarak şüphesiz çay gelmektedir. Burada çay satın alabilirsiniz. Yine Dünyaca bilinen Anzer balı satın alabilirsiniz. Bunun dışında Rize bezinde yapılan eşarp, Masa örtüsü, Maket ve kemençe satın alınabilir. Şimdi ilimizde hediyelik olarak alınacak ürünleri liste haline getirelim.

 • Çay
 • Anzer Balı
 • Eşarp ve masa örtüsü
 • Kemençe
 • Maket
 • Hemşin çorabı
 • Al örgüsü
 • Şimşir kaşıklar

Yeme İçme

Ülkemizin en lezzetli yemeklerin yapıldığı yerdir. Rize Denince akla ilk olarak hamsi yemeği gelmektedir. Burada hamsi ile ilgili birçok yemek bulunur. Bunun dışında Rize ilimiz yeşilliği ile bilinir. Bu yeşilliği sofraya da yansımıştır. Özellikle kara lahana Rize ilimizin sembolü olmuştur. Rize de en çok tüketilen yiyecektir. Bunun dışında sofralarda eksilmeyen turşuyu unutmamak lazım. Şimdi İlimize özgü yiyecek ve içecek çeşitlerini liste haline getirelim. Bunlar:

 • Hamsikoli pastası
 • Hamsili Pilav
 • Hamsi çığırtası
 • Hamsi çorbası
 • Pekmezli kabak
 • Korkoto çorbası
 • Çumur
 • Enişte lokumu
 • Pepeçura
 • Kabak sütlacı
 • Kocakarı gerdanı
 • Çay

Nerede Kalınır

Rize ilimizde konaklama seçenekleri çok fazladır. Özellikle kent merkezinde ve yaylarında konaklama yeri bulabilirsiniz. Son zamanlarda yayla turizmin artması ile birlikte buradaki otel sayısı da artmıştır. Yaylalarda tertemiz havası ile size yeni bir hayat sunuyor. İlimizin merkezinde birçok otel, Pansiyon ve ev bulunur. İlimizde birçok tarihi evleri restore edip konaklama yeri olarak kullanılmaktadır. Burada her bütçeye uygun konaklama yeri bulabilirsiniz. Şimdi ilimizde bulunan bazı konaklama yerleri şunlardır.

 • Otel Efes
 • Ayder Doga Resort
 • Yalta Otel
 • Taşmektep Otel
 • Fora Pansiyon
 • Gözde Pansiyon Rize
 • Pınar Butik Otel
 • Ladin Dağ Evi
 • Şimşir Butik Otel

Gece Hayatı

Rize ilimizde gece hayatı pek fazla hareketli olmasa da kendine özgü eğlence kültünde bahsetmek mümkündür. İlimizin merkezinde birçok cafe ve bar bulunur. Özellikle öğrencilerin ilgi odağı olan bu mekanlar çok renkli sahnelere şahitlik etmektedir. Rize akşamları çok renkli olmaktadır. Birçok mekanda Canlı Karadeniz müziği ile hayat bulmaktadır. İlimizde bulunan bazı mekanlar şunlardır.

 • Ada Bar
 • Salto Bar
 • Taka Bar
 • Begi Pub
 • Dr Vitamin Bar

Konsolosluklar

Rize’de  herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Rize ilimize yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyiniz.

 • Rize Kalesi ve Zil kalesi gezilmeli
 • Fırtına Deresinde Rafting heyecanı yaşamalı
 • Aydere, Anzer ve diğer yaylarına gidip. Gece orada kalınmalı
 • Botanik Çay bahçesinde çay içilmeli
 • Anzer Balın tadına bakmalı
 • Çay bahçelerinde gezip işçilerle sohbet edip fotoğraf çekilmeli
 • Hamsi Pilavı ve Hamsili Ekmek yenilmeli
 • Rize merkezden alışveriş yapılmalı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz