PAYLAŞ
Ayder Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir & Konaklama

Rize ili, Çamlıhemşin ilçe sınırında bulunan Ayder Yaylası, 1300’lü yıllarında Halalılar tarafında kurulmuştur. Rakımı 1350 metre olan yaylada yaz kış kar bulunur.

1987 yıllında turizm bölgesi ilan edilen yayla 1994 yıllında Milli Par unvanı almıştır. Burası hem doğa turizmi hem de kaplıca turizmi her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Karadeniz Bölgesinde yayla denilince akla gelen ilk yerdir. Burada her türlü faaliyet bulunmaktadır. Yaz aylarında burası yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Buraya gelip hem doğa turizm ile buluşup bol bol fotoğraf çekip oksijen depolayabilirsiniz. Hem de birçok hastalığa şifa dağıtan kaplıcalarına gelebilirsiniz.

Ayder Yaylası Nerede?

Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Yukarışimşirli Köyünde bulunur. Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 km güneydoğusunda bulunur.

Ayder Yaylası Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası’na ulaşmak için Rize otogarından kalkan servislerle buraya ulaşmak mümkündür. Ya da Çamlıhemşin ya da Pazar ilçe merkezden buraya giden servisler bulunmaktadır. Bu servislerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayder Yaylası Konaklama

Burada çok sayıda konaklama imkanı bulunmaktadır. Burada birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Fiyatları gecelik 120-500 arasında değişmektedir. Burada bulunan pansiyonlar daha uygun fiyatta konaklayabilirsiniz.

Ayder Yaylasında Ne Yapılır ve Ne zaman Gidilir?

Ayder yaylasına yılın 12 ayı buraya gidebilirsiniz. Yollar asfaltlı olup bütün yıl boyunca ziyaretçileri kabul etmektedir. Burada tracking ve rafting yapma imkanına sahipsiniz. Ayrıca her yıl düzenlenen şenliklere katılıp sabaha kadar horon tepebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz