Çayeli

Çayeli Rize iline bağlı bir ilçedir. Çayeli ilçesi Rize il merkezine 19 km uzaklıkta yer almaktadır.

Çayeli İlçesi

Çayeli Rize’nin batısında bulunan küçük bir kıyı ilçesidir. Yeşil ile mavinin muhteşem uyumuna sahip olan Çayeli ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çayeli Hangi Şehirde
Çayeli Haritası

Ağaran Şelalesi

Çayeli ilçe merkezine 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Ağaran Şelalesi yüksek, dik ve yalçın bir kayadan köpürerek akmaktadır. Köpük köpük akan bu şelale tabii bir güzellik oluşturmaktadır. Şelalenin döküldüğü yerde bir göl oluşmaktadır. Yeşillikler içinde yer alan bu tabii güzelliğe karşı oturup piknik yapabilirsiniz.

Çayeli Nerede, Nasıl Gidilir
Çayeli

Caferpaşa Camisi

Çayeli ilçe girişinde Caferpaşa Mahallesinde yer almaktadır. Denize hâkim bir tepe üzerinde yer almaktadır. 1467 yılında Rize Fatihi Cafer Paşa tarafından inşa edilmiştir. 1845 ve 1908 yıllarında onarımdan geçen cami günümüzde ibadete açıktır.

Ormancık Camii

İlçe merkezinde Mahmutlu ve Geyik Mahalleleri arasında bir yerde bulunmaktadır. 1826 yılında inşa edilmiştir. Bölgenin geleneksel ahşap yığma duvarlı ve kırma çatılı bir yapıdır. Cami zemin ve giriş katından oluşmaktadır. Caminin zemin katı medrese olarak kullanılmıştır. Caminin içinde bulunan minber, mihrap ve mahfil köşkü göz dolduran ahşap işçiliğine sahiptir. Günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Kaptanpaşa Yeşiltepe Köyü Köprüsü

Çayeli ilçesine bağlı Yeşiltepe Köyünde yer almaktadır. Tek gözlü taş köprüdür. 18. Ya da 19. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kim tarafından yapıldığı binmemektedir. Günümüzde bu köprü kullanılmaktadır.

Kupsa Turizm Merkezi

İlçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Deniz manzaralı geniş, düz ve yeşil bir alandır. Bölgenin en önemli turizm merkezlerindendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here