Güneysu

Güneysu Rize iline bağlı bir ilçedir. Güneysu ilçesi Rize il merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır.

Güneysu İlçesi

Güneysu ilçesinin tamamı yeşillikler ile kaplıdır. İlçede çok sayıda dere bulunmaktadır. Doğa harikası bir yerdir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kıbledağ Camisi

Güneysu ilçesine bağlı Çamlıca Köyü Ilıca Mahallesinde yer almaktadır. 1862 yılında inşa edilmiştir. Kıbledağ Köyünden Çamlıca Köyüne taşınmıştır. Bundan dolayı adı Kıbledağ Camisidir. Taşınma sırasında beton bir zemin üzerine oturtulmuş ve caminin tüm orijinalliği korunmuştur. Cami dikdörtgen planlıdır. Kıbledağ Camisi zengin ahşap işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Cami günümüzde ibadete açıktır.

Kiremit Köyü Aşağı Mahalle Camisi

Güneysu ilçesine bağlı Kiremit Köyünde yer almaktadır. 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. Yöresel taş ve ahşaptan yapılmış kırma çatılı bir yapıdır. Bu cami medrese ile birlikte yapılmıştır. Doğu cephesinden bir kapı ile medreseye bir kapı ile de camiye girilir. Ahşap işlemeleri ve ince işçiliği ile dikkat çeken cami günümüzde ibadete açıktır.

Handüzü Yaylası

İlçe merkezine 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Dağ ve yaylacılık turizmi için elverişlidir. Burada her yıl ağustos ayında yayla şenlikleri düzenlenmektedir. 1999 yılından beri yapılan bu şenliklere binlerce kişi katılmaktadır. Yaylada konaklama tesisi bulunmadığından günübirlik ziyaretler için uygundur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here