PAYLAŞ
Arnavutluk Nerede
Arnavutluk Nerede

Arnavutluk Nerede? – Arnavutluk ülkesi Güney Avrupa’da yer almaktadır. Arnavutluk kuzeydoğuda Sırbistan, doğuda Makedonya, güneyde Yunanistan, kuzeyde ise Karadağ ile sınır komşusudur. Ayrıca ülkenin Batı kısmında Adriyatik denizi ve güney batısında ise İyonya Denizi bulunmaktadır.

Arnavutluk Ülkesi üniter Parlamenter cumhuriyet ile yönetilmektedir. Ülke 12 idari bölge, 36 il ve 61 belediyeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Tiran şehridir. Arnavutluk ülkesinin resmi dili Arnavutçadır. Ayrıca ülkede İngilizce, İtalyanca ve Yunanca da yaygın konuşulan diller arasındadır. Seküler bir devlet olan Arnavutluk ülke nüfusunun yüzde 56’si İslam dinine mensup iken; yüzde 14’ü inançsız, yüzde onu Katolik Hristiyan, yüzde yedisi Ortodoks, yüzde 2.5’u ise ateist iken geri kalan kısım farklı dinlere mensuptur.

Arnavut ülkesinde Akdeniz ikliminin hakim olmasından dolayı yaz ayları sıcak, kış ayları ise hafif yağmurlu ve orta sıcaklıkta geçmektedir. Arnavut ülkesinin başkenti olan Tirana şehrine Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here