Balıklı Rum Kilisesi İstanbul

Halk arasında Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen Balıklı Rum kilisesi İstanbul ilimizin Zeytinburnu ilçesine bağlı Balıklı Semtinde bulunur. Zeytinburnu gezinize burayı da katmalısınız.

Balıklı Rum Kilisesi

İstanbul Balıklı Rum Kilisesi

Kilise 5. yüzyılın ikinci yarısında İmparator I. Leo tarafından yaptırılmış olup aynı adı taşıyan ayazma, kilisenin bitişiğindedir. Bir başka Bizans imparatoru olan I. İustinianos ise kiliseyi onarıp genişletmiştir. Hatta bir rivayete göre Ayasofya’dan artan malzemelerle yapılmıştır. Kilise farklı zamanlarda tahrip görüp yıkılmıştır. Osmanlı döneminde zarar görüldüğü için 1835 yıllında tekrar inşa edilmiştir. en son 1933 yıllında Mustafa kemal’in talimatı üzerine onarılmıştır.

Balıklı Rum Kilisesi Zeytinburnu

Yüksek duvarlar ve mezarlıklar içinde bulunan bu kilise hakkında çeşitli rivayetler anlatılmaktadır. Bunlardan en meşhuru şöyledir. 1453 yıllında Fatih Sultan Mehmet İstanbul sınırına yaklaşıp İstanbul’u fethedeceği sırada bu kilisenin avlusunda bulunan havuzda balık alıp ateş üstünde pişiren bir papaz varmış. Bir haberci koşup papaza haber vermiş. Türkler İstanbul’u fethediyor diye. Tam o sırada papaz dalga geçer gibi bu ateşin üstünde bulunan balıklar canlanıp tekrar havuza girerse Osmanlılar da o zaman İstanbul’u fetheder tam bu sırada balıklar gerçekten de canlanıp havuza girer. Ve birkaç gün sonra İstanbul fethedilir.

Balıklı Rum Kilise ve Ayazması

Hıristiyanlar için kutsal bir yer olan bu kilise her sene binlerce Hıristiyan ziyaret etmektedir. Fetihten günümüze kadar İstanbul’da ölen 268 patrikten 20’si burada yatmaktadır.  Günümüzde bahsedilen havuzda balıklar bulunmaktadır. Ayrıca Kilisenin avlusu, bir zamanlar buradaki mezarlıkta bulunan eski mezar taşları ile döşenmiştir.

Balıklı Rum Kilisesi içi

Balıklı Rum Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesine bağlı Balıklı Semtinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balıklı Ayazması

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here