Başiskele

Başiskele Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Başiskele ilçesi Kocaeli il merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Başiskele tarihi ve doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. Başiskele ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Tepecik Köyü Taş Camii: Başiskele ilçesine bağlı Tepecik Köyünde yer almaktadır. 1900 yılında yapıldığı tahmin edilen caminin tamamı kesme taştan yapılmıştır. Taş Caminin minaresi ve mihrabı 1958 yılında yeniden yapılmıştır. Günümüze sağlam olarak ulaşan bu cami Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından tarihi eser ilan edilip, koruma altına alınmıştır.

Başiskele Sahili: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Başiskele Sahili muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Muhteşem İzmit Körfezi manzarasına sahip Başiskele Sahili yürüyüş alanları, gözlem evi, çocuk oyun alanları, kafeterya ve plaj yer almaktadır. Palmiye ağaçları ile kaplı sahil huzurlu bir ortam arayanların gözde yerlerindendir.

Yuvacık Barajı: Başiskele ilçesinde yer alan Yuvacık Barajı Sıcak Dere ve Soğuk Dere kollarının beslediği Kiraz Dere üzerinde yer almaktadır. Kocaeli ilinin su ihtiyacını karşılamak için yapılan baraj yeşillikler arasında doğal bir güzellik oluşturmaktadır. Yuvacık Barajı çevresinde çok sayıda restoran ve piknik alanı yer almaktadır. Ormanlar içinde yer alan muhteşem bir güzelliğe sahip Yuvacık Barajı ve çevresi doğa ve dağ yürüyüşü için ideal bir yerdir. Yuvacık Barajına yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı trekking yapmaya ve kamp kurmaya uygun bir yerdir.

Başiskele Hangi Şehirde
Başiskele
Başiskele Nerede Nasıl Gidilir
Başiskele Haritası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here