Beyazıt Meydanı

Medeniyet şehri İstanbul ilimizin Siyasi ve Kültürel anlamda büyük olayların yaşandığı yerdir. Bu meydan tarihi boyunca çok önemli olaylara şahitlik etmiştir. Roma döneminde başlayan bu süreç günümüze kadar devam etmiştir.

Beyazıt Meydanı Nerede

Bu meydan Beyazıt semtini çevreleyen önemli yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Burada Beyazıt Camii, İstanbul Üniversitesi, Merkez Kütüphanesi ve tramvay yolu bulunmaktadır. her gün binlerce insanın aktığı bu meydan İstanbul ilimizin sembolü haline de gelmiştir.

Beyazıt Meydanı ve İstanbul Üniversitesi

Yukarıda da belirttiğim gibi bu meydan birçok önemli olaylara şahitlik etmiştir. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde birçok siyasi ve kültürel olaylara şahitlik etmiştir. 1960 yıllı İhtilalı’ndan sonra bir dönem burası Hürriyet Meydanı olarak anılmaya başlanmıştı.  Daha sonraki süreçte muhafazakar kesimlerin başörtü yasağını ve batılı ülkelerin İslam ülkelerine karşı uyguladıkları ambargo nedeniyle eylem ve protestoların merkezi olmuştu.

Beyazıt Meydanı Beyazıt

Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip bu meydana uğrayın. Bu meydan üzerinde bulunan yapıları ziyaret ediniz. Burada her türlü insanın bulunduğu başta İstanbul ve ülkemizin bütün zenginliklerin sergilediği bu meydana uğramalısınız.

Beyazıt Meydanında İstanbul

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here