Buca

Buca; İzmir merkezine 34 km uzaklıkta bulunan bir ilçesidir. İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca içerisinde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesinin fakültelerinden dolayı öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir ilçedir. Buca içerisinde birçok güzelliği barındırmaktadır. Buca’da gezilecek yerlerden bazıları şunlardır:

Buca Hangi Şehirde
Buca Hangi Şehirde
Buca Nasıl Gidilir
Buca Nasıl Gidilir

Buca Göleti: Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Buca Göleti görülmesi gereken yerlerdendir. Buca’ da kalkan minibüs be otobüsler ile ulaşım yapılmaktadır. Hem piknik hem eğlence için uygun olan Buca Göleti; İzmir halkı ve gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Buca Göleti’nde yeşil piknik alanı, amfi tiyatro, çocuk oyun alanları, balık restoran, kafeterya, market, hediyelik eşya satış noktaları ve gölet bar bulunmaktadır. Yaz aylarında Buca Gölette bulunan amfi tiyatrosunda konser ve çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Buca Göleti’nde hem piknik yapıp hem de eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Buca Göleti
Buca Göleti

Hasanağa Parkı: Buca ilçesinin Üçkuyular mahallesinde bulunmaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda Buca’nın seçkin dinlenme yeri olan Hasanağa parkında; kütüphane, piknik alanı, kafeterya, nikah salonu, mini hayvanat bahçesi ve buz pateni bulunmaktaydı. Açılışı Kenan Evren ve Semra Özal tarafından yapılan Hasanağa bahçesi günümüzde eski önemine sahip olmasa da İzmir halkı tarafından hala çok tercih edilen bir yer. Günümüzde eskide bulunan birçok bölümü olmayan Hasanağa bahçesi büyük piknik alanı ve yeşil tabiatı ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Buca Hasanağa Parkı
Buca Hasanağa Parkı

Buca Yedigöller: Buca’da bulunan yedi tane yapay gölden oluşmaktadır. Serin havası ve yeşil tabiatı ile piknikçilerin gözde yeri olan Yedigöller görülmesi gereken yerlerdendir. Bu göllerden bazıları kurumuş olmasına rağmen harika bir görüntü oluşturan bu yeri piknik için tercih edebilirsiniz.

Buca Yedigöller
Buca Yedigöller

Mevlâna Heykeli: Buca’nın Mevlâna Mahallesinde bir tepe üzerinde bulunmaktadır. İhtişamlı Mevlâna heykeli büyüleyici manzarası ile çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Hemen yanında bulunan çay bahçesinde çay içebilirsiniz. Harika fotoğraflar çekeceğiniz bu güzelliği görmenizi tavsiye ederim.

Buca Mevlâna Heykeli
Buca Mevlâna Heykeli

Buca Şirinyer’de bulunan Forbest çarşısını ve tarihi hipodromu görmenizi tavsiye ederim. Buca Ayrıca Kaynaklar Köyünün temiz havası eşliğinde organik köy kahvaltısı yapmanın zevkine varmalısınız.

Buca Nerede
Buca Nerede
Buca
Buca

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here