Büyükorhan

Büyükorhan Bursa’ya bağlı bir ilçedir. Büyükorhan ilçesi Bursa il merkezine 81 km uzaklıkta bulunmaktadır. Büyükorhan ilçesi ormanlarla kaplı yeşil, şirin bir ilçedir. Büyükorhan ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Büyükorhan Gezilecek Yerler

Bayındır Mağarası: Büyükorhan ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Bayındır Köyünde yer almaktadır. 1 km uzunluğunda 700 metre derinliğinde olan Bayındır Mağarası görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir.

Bayındır Mağarası içinde hava sirkülasyonu iyi olduğundan dolayı rahatlıkla gezebilirsiniz. Mağara içinde bulunan sarkıt ve dikitler harika bir güzellik oluşturuyor. Gezinizde bu doğal güzelliği görmenizi tavsiye ederim.

Bayındır Mağarası

Görecik Yaylası: Büyükorhan ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çam ormanları ile çevrili oksijen deposu Görecik Yaylası temiz havası ve yeşil tabiatı ile öne çıkmaktadır. Görecik yaylası huzur ve temiz hava arayanlar için ideal bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin gözde yeri olan Görecik Yaylasında her yıl haziran ayında Türkmen ve Yörük Festivalleri düzenlenmektedir. Şenlik havasında geçen bu festivallere katılıp keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Görecik Yaylası

Derecik Bazilikası: Büyükorhan ilçesine 7 km uzaklıkta bulunan Derecik Köyünde yer almaktadır. Çiftçiler tarafından tesadüfen bulunan bazilika M.S. 2. Yüzyılda yapılmıştır. Eski zamanlarda bölgenin en önemli dini merkezi olmasından dolayı burada inşa edilmiştir. Arkeolojik çalışmalar sonucunda tamamen ortaya çıkarılan bazilikayı ziyaret edebilirsiniz.

Derecik Bazilikası

Düğüncüler Hamamı: Büyükorhan ilçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Düğüncüler Köyünde yer almaktadır. Düğüncüler Çayının hemen yanında bulunan Düğüncüler Hamamında kullanılan su ve çamur banyoları çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Çayın kenarında bulunan hamam doğal güzelliği ve şifalı suları ile dikkat çekmektedir. Şifalı bir tatil için Düğüncüler Hamamına uğrayabilirsiniz. Ayrıca Düğüncüler Çayının çevresinde bulunan yeşil alanda piknik yapabilirsiniz.

Düğüncüler Hamamı
Büyükorhan
Büyükorhan Nerede
Büyükorhan Nasıl Gidilir
Büyükorhan Haritası
Büyükorhan Hangi Şehirde

7 YORUMLAR

  1. Selamlar, En baştaki Köy Büyükorhan’ın Aktaş Köyü’dür.Fotoğrafı’da bizzat kendim çekmiş bulunmaktayım ve köy tanıtım filminde kullandım.Yani Orası Aktaş Köyü’dür, Büyükorhan Değil.Keşke daha ayrıntılı ve dikkatlice paylaşımlar yapsak ve insanlar güzel bilgilense.Buda köye ait Çekmiş olduğum filmin tanıtımıdır, izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=Ux3rDjJ5yf8

  2. Hocam ben yazacagim ve birinci sirayi senden alacagim. Bursayi ben alacagim bosuna ugrasma oyle bir yazacagim ki bundan daha iyisini kimse yazmasin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here