Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Çankırı kent sınırları içerisinde içerisinde bulunan Çankırı Kalesi, şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerine kurulmuştur.

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi

Hititler tarafında inşa edilen kale, Surları moloz taş ve tuğla karışımında inşa edilmiştir.  Geçmişte yerleşim yeri olarak kullanılan kale günümüzde birkaç kalıntı dışında diğerleri harabeye dönüşmüştür. Burada kaleyi asıl önemli kılan ise hemen yamacında bulunan Emir Karatekin Bey Türbesi’dir. Bu türbe; Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerimizin Fatihi Selçuklu komutanı Emir Karatekin’e aittir. Danişmentliler zamanında yapılan bu türbede Emir Karatekin dışında eşi de burada yatmaktadır. Bu türbe yıl içresinde birçok ziyaretçisi gelmektedir. Sizinde yolunuz düşerse hem türbeyi hem de kaleyi ziyaret etmiş olursunuz. Ayrıca şehre hakim bir tepede kurulan kale de çevre düzenlemesi burada piknik alanları açılmıştır.

Çankırı Kalesi Nerede?

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi, Çankırı kent merkezine bağlı Mimar Sinan Mahallesinde bulunur.

Çankırı Kalesi Nasıl Gidilir?

Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi, şehrin kuzeyinde bir tepe üzerinde bulunur. Buraya yay veya şehiriçi araçlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here