Çatalca

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Karadeniz’e kıyısı olan Çatalca’nın doğal güzelliğe sahip birçok yer bulunmaktadır. Tarihi Roma dönemine kadar dayanan Çatalca’da tarihi birçok yapıt bulunmaktadır.

Çatalca Hangi Şehirde
Çatalca Hangi Şehirde
Çatalca Haritası
Çatalca Haritası

İnceğiz Mağaraları: Çatalca’nın Subaşı Köyüne 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. İnceğiz Mağaraları MÖ 5500 yıl öncesine aittir. Eski zamanlarda manastır olarak kullanılan mağara ormanlık bir alanda bulunmaktadır. Yazın mesire yeri olarak kullanılan mağara doğal görünümü kadar tarihi ile de oldukça dikkat çekiyor. Yeşilçam’ın önemli filmlerinden olan Kemal Sunal’ın oynadığı Davaro ve Salako filmleri bu mağarada çekilmiştir.

Çatalca İnceğiz Mağaraları
Çatalca İnceğiz Mağaraları

Yalıköy: Çatalca’dan 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Eskiden korsanların eğlence merkezi olan Yalıköy; günümüzde kumsalları ve Kemal Sunal’ın film çektiği Kemal Sunal Mağaraları ile ünlüdür. Kemal Sunal mağaralarını görmenizi tavsiye ederim. Yalıköy’e özgü olan podima taşından oluşan kumsalı ile Yalıköy Plajı tatilcilerin gözde yerlerindendir. Turistlerin ilgisini çeken Yalıköy özellikle yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Çatalca Yalıköy
Çatalca Yalıköy

Çilingoz Plajı: Çatalca’nın Binkılıç beldesinde bulunan Çilingoz; Yalıköy’e 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Doğa harikası bir yer olan Çilingoz’da bulunan plaj denizi ve güneşi ile en çok tercih edilen yerlerdendir. Denizin tadını doyasıya çıkaracağınız bu plajda harika bir tatil yapabilirsiniz.

Çatalca Çilingoz Plajı
Çatalca Çilingoz Plajı

Mübadele Müzesi: Çatalca’nın merkezinde bulunan Mübadele Müzesi; Türkiye’nin mübadeleyi anlatan ilk müzesidir. Ortodoks Rumlar ile Müslüman Türklerin birlikte yaşadığı yer olan Çatalca’nın kültürü ve tarihini sergileyen bu müze görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Çatalca’nın Subaşı Köyünde bulunan tarihi Ferhat Paşa Camii görmenizi tavsiye ederim.

Çatalca Mübadele Müzesi
Çatalca Mübadele Müzesi

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

6-Çatalca Otelleri ve Çatalca Otel Fiyatları

Çatalca Nasıl Gidilir
Çatalca Nasıl Gidilir
Çatalca Nerede
Çatalca Nerede
Çatalca
Çatalca

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here