Dolmabahçe Saat Kulesi

Saray mimarisi Sarkis Balyan tarafında yapılmıştır. bu mimar Neobarok ve Ampir tarzında yapılmıştır. Bu saat kulesi
Sultan 2. Abdülhamit zamanında yapılmıştır. Bu kulenin yapılışı 1890- 1894 yılları arasındadır.

İstanbul Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Sarayı Osmanlı zamanında çok önemli bir yere sahiptir. Bu saray birçok Osmanlı padişahına ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan biri de Osmanlı tarihi için önemli yere sahip olan olan
2. Abdülhamit’tir. Padişah tahta çıktığında bu kulenin yapımı için talimat vermiştir. Saatti Fransa da getirilmiştir. Bu kule 12×12 bir metre karelik bir alana konuldu. kulenin bütün cepheleri birbirine eşittir. 4 katlı olan bu kule muazzam bir şekille sahiptir. bu kulenin yapımı Bir milyon iki yüz on beş bin yüz elli kuruşa mal oldu. bu para hazineden çıktı. 1979 yıllında ise bu kuledeki saat kısmen elektronik sisteme çevrilmiştir. bu saatin yapımı namaz vakitleri ve yangınlarda çan olarak kullanılır halk bu şekilde bilgilendirilir.

Sonuç olarak metropol şehrimize uğradığımızda her yeri tarih yazılan bu kentte Dolmabahçe Sarayına da uğrayıp bu kuleyi görmenizi tavsiye ediyoruz.

Dolmabahçe Saat Kulesi Nerede?

Dolmabahçe Saat Kulesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Vişnezade Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde bulunur.

Dolmabahçe Saat Kulesi Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan İETT otobüsleri veya dolmuşlar bulup burada Anadolu Yakasından gelenler yada Üsküdar-Kabataş Kadıköy-Kabataş Deniz yolu ile gelebilirler. Ya da Bağcılar-Kabataş Tramvay hattı ile Dolmabahçe Sarayına ulaşılabilir.

 Dolmabahçe Saat Kulesi
Dolmabahçe Saat Kulesi

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here