Emirgan Korosu Nerede, Nasıl Gidilir

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Emirgan Korusu Osmanlı hükümdarı 4. Murat’ın İran Kralı Emir’e hediye olarak verdiği yeşillikler ile kaplı bir bahçedir.

Tarih boyunca birçok kez el değiştiren Emirgan Korusu en son 1940 yılında Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından kamulaştırılarak halkın hizmetine açılmıştır. Laleler ile süslü Emirgan Korusu içerisinde adını renginden alan birçok köşk bulunmaktadır.

Emirgan Korusu içerisinde bulunan kuş evine benzeyen Sarı Köşk süsleme sanatının en ince detaylarına sahiptir. Koru içerisinde manzarası ile ön plana çıkan Sarı Köşkte güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Emirgan Korusunda bulunan Pembe Köşk tipik bir Osmanlı evi görünüme sahiptir. Pembe Köşk tarih boyunca Paşaların seyir mekanı olarak kullanılmıştır. Koru içerisinde bulunan Beyaz Köşk ise en güzel düzenlemeye ve birçok bitki çeşitliliğine sahiptir. Özellikle bahar aylarında rengârenk çiçekler açan beyaz Köşkü görmenizi tavsiye ederim.

Emirgan Korusu Nerede

Emirgan Korusu İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Emirgan Mahallesi’nde yer almaktadır.

Emirgan Korusu Nasıl Gidilir

Emirgan Korusu’na toplu taşıma araçları ile ulaşmak için İstinye Bahçeköy Sarıyer yönünden 25E, 42T, 40T numaralı otobüslere, Kabataş yönünden 25E, 40T ve 22RE numaralı otobüslere, Taksimden 40, 42T, 40T numaralı otobüslere binmeniz gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here