Ereğli Konya

Ereğli Konya iline bağlı bir ilçedir. Ereğli ilçesi Konya il merkezine 180 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ereğli İlçesi

Ereğli büyük bir ilçedir. Ereğli ilçesi Türkiye’nin en güzel parklarına sahiptir. İlçede tarihi ve turistlik birçok yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ereğli İstasyon Caddesi
Ereğli Konya

Ulu Camii

İlçe merkezinde Cami Kebir Mahallesinde yer almaktadır. 1426 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey’in oğlu Mehmet Bey tarafından inşa edilmiştir. Dikdörtgen yapılı olan Ulu Caminin minaresi aynı zamanda gözetleme kulesi olarak Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Mesud Döneminde 1116 yılında yapılmıştır. Minare, sekiz köşeli tabanlı, hafif sivri kemer ile çevrili, 40 metre yüksekliğinde olarak kırmızıya yakın renkte kesme taştan yapılmıştır.  Çeşitli zamanlarda narımdan geçen cami asıl halini kısmen kaybetmiştir. Ulu Camii günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

Ereğli kwangjin parkı
Ereğli Merkez

Rüstem Paşa Kervansarayı

Ereğli ilçesinde yer alan Rüstem Paşa Kervansarayı Kanuni Sultan Süleyman zamanında Damat Rüstem Paşa tarafından inşa edilmiştir. 1552 yılında yapılan Rüstem Paşa Kervansarayın mimarı; Mimar Sinan’dır. 54 metre uzunluğa ve 29 metre genişliğe sahip olan kervansaray oldukça büyük ve değerli bir yapıdır. Kervansaray beş bölümden oluşmaktadır. Günümüzde kervansaray ziyarete açıktır.

Konya Ereğli Park Site Avm

Şifa Hamamı

Ulu Cami’nin güneyinde yer almaktadır. Selçuklu Döneminde yapılan hamam Karamanoğulları Döneminde de kullanılmıştır. Hamamın kitabesi bulunmadığından tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Hamam soyunma odası, ılıklık ve sıcaklık bölümünden oluşmaktadır. Dikdörtgen planlı, kubbeli olarak moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Günümüzde Şifa Hamamı ziyarete açıktır.

Ereğli Müzesi

İlçe merkezinde yer almaktadır. 1968 yılında hizmete açılmıştır. Arkeoloji Müzesidir. Müzede iki teşhir salonu bulunmaktadır. Ereğli ilçesinde ve çevresinde arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilen Neolitik çağdan Osmanlı Dönemine kadar birçok tarihi eser sergilenmektedir. Güzel bir tarihi gezisi için Ereğli Müzesini tercih edebilirsiniz.

Atatürk Kültür Parkı

Konya-Adana karayolunun yanında Ersu Fabrikasının kuzey tarafında yer almaktadır. Atatürk Kültür Parkı içinde suni gölet, amfi tiyatro, basketbol sahası, voleybol sahası, bisiklet parkurları, çocuk oyun alanları, yüzme havuzu ve piknik alanları bulunmaktadır. Yeşillikler ile kaplı Atatürk Kültür Parkı ilçenin en çok tercih edilen mesire yeridir. Ayrıca Ereğli ilçesinde Kore’nin Kwangjin Belediyesi ve Ereğli Belediyesi tarafından ortak olarak yapılan Kore Kardeşlik Parkı ve Yunus Emre Parkını da görmenizi tavsiye ederim.

Ereğli Otelleri ve Ereğli Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here