Eski Valide Camisi-İstanbul

Eski Valide Camisi müftülük kayıtlarında ise Atik Valide Cami İstanbul ilimizin Üsküdar ilçesinde bulunan bu muazzam eser gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yapıdır.

Eski Valide Camisi

Burada sadece cami değil külliye bulunmaktadır. külliye ise cami, medrese, , tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra, darüşşifa’dan oluşur. Bu yapının inşa tarihi 1583 yıllıdır. Mimarı olarak karşımıza Türk usta mimar Sinan çıkmaktadır. Camiyi II. Selim’in eşi, III. Murat’ın ise annesi Afife Nur-Bânû Valide Sultan tarafından inşa edilmiştir.

Eski Valide Camisi-Üsküdar

Caminin kubbesi altı dayanak üstündedir. İki yanından ikişer yarım kubbeyle çevrelenmiştir. Dışarı doğru çıkıntılı mihrab tarafında beşinci yarım kubbe bulunmaktadır.. özellikle mihrab tarafında çiniler göze çarpmaktadır. Bu çiniler İzmir çinileri olup camiye renk katmıştır. Camideki mimari harkası heen göze çarpmaktadır. Caminin içindeki süslemeler dikkat çekici olup ziyaretçilerini buraya çekmeye başarmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka gelip bu yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Eski Valide Cami’nin Kubbesi
Atik Valide Camisi
Valide Atik Camisi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here