Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme İşlemleri
Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme İşlemleri

Evlilik Nedeniyle Pasaport Yenileme İşlemleri nasıl yapılır? Evlenince pasaportumu hemen değiştirmem gerekiyor mu? Ne gibi işlemler yapmam gerekiyor? gibi sorulara cevap bulacağınız bir yazı kaleme aldık. Umarım bu yazı sayesinde kafanızda oluşan sorular cevap bulacaktır. Bunun dışında merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmında bize iletebilirsiniz.

Bilindiği üzere her gencin ilk hayali evlenip bir balayı tatiline çıkmaktır. Bunun için aylarca hatta yıllarca plan yaparlar. Evlendikten sonra hangi ülkeye gidip nasıl bir balayı tatili yapalım diye tartışılıp durulur. Bu planı yaparken çiftlerin aklına birçok soru gelir. Bunlardan biri de şüphesiz evlilikten dolayı pasaportu yenileme işlemidir. İşte burada onların aklına birçok soru işareti düşmektedir. Biz de bu soru işaretleri gidermeye çalışacağız.

Öncellikle şunu belirteyim. 403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda kimlik belgesi olarak pasaport da sayılmaktadır. Bu nedenle kimlikte var olan bilgiler pasaportla uyuşması gerekir. Hatta aynı olması gerekir. İşte bu yüzden pasaportta yer alan bir bilginin değişmesi halinde pasaportun yenilenmesi gerekir. Fakat burada bir dipnot eklemden geçmek istemiyorum. Diyelim ki Pasaportunuzun süresi halla bitmemiş ama yenilemeniz gerekiyor. Bunun için sadece pasaport cüzdan bedelinin ödemeniz kafidir.

Şimdi gelelim pasaport yenilemek için neler yapmak gerekiyor sorusuna cevap bulmaya; Evet değerli okurlarım bu sorunuza cevap için maddeler hallinde basit bir şekilde anlatmak istiyorum şöyle ki;

  • E-pasaport sitesinden randevu alın
  • Randevu aldığınız gün ve saatte şahsen gidip başvurunuzu yapın
  • Bu işlemler bittikten sonra yeni pasaportunuz size posta ile gönderilecek.

Peki pasaport yenilemek için hangi belgeler gerekiyor sorunuzu duyar gibiyim. Evet değerli okurlarım bu sorunuza da cevap vermek için aynı şekilde gerekli belgeleri liste hallinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

  1. Nüfus cüzdanınızın aslı. (Tabi evlilik yaptığınız için cüzdanınızı yenilemelisiniz).
  2. 2 adet biyometrik fotoğraf
  3. Pasaport cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont(Burada bu notu tekrar düşürmek istiyorum. Eğer pasaportunuzun süresi varsa sadece pasaport cüzdan bedelinin ödemesi yeterlidir. Fakat hazır yenilemişken süresini de uzatayım diyorsanız pasaport harcının da anlaşmalı bankalar veya Maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont almanız gerekir.)
  4. Varsa daha önce alınmış olan pasaportların aslı Bu belgelerle birlikte şahsen başvuru yapıp pasaportunuzu yenileyebilirsiniz.

Burada Bayan okuyucularımız bize şöyle bir soru yöneltebilirler; Kızlık Soyadım Olan Pasaportumla Vize Alabilir miyim sorusu gayet makul bir sorudur. Bu sorunun cevabı oldukça basit bir şekilde vereceğim. Bazı ülkeler bu şekilde verebiliyorken bazıları vermiyor. Yapacağınız çok basit hangi ülkeye gideceksiniz önceden  konsolosluğu arayıp bilgi alabilirsiniz.

Burada büyük bir not eklemek istiyorum. 2 Nisan 2018 tarihinde hükumetin çıkardığı kararnameye göre artık pasaport işlemleri Emniyet yerine Nüfus müdürlüklerinde yapılmaktadır. Bu konu hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. <<  Nüfus Dairesinden Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Harç Bedeli Ne Kadar?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here