Gana'da Gezilecek Yerler
Gana'da Gezilecek Yerler

28.033.375 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının batısında yer alan Gana, doğal alanları, tarihi ve turistik yerleriyle her yıl çok sayıda turist ağırlayan bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Gana Gezilecek Yerler
  2. Akra’da Gezilecek 10 Yer
  3. Akra Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  4. Gana’da Gezilecek 10 Yer
  5. Gana Nerede?
  6. Gana’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  7. Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkede birçok ulusal park, şelale ve göl bulunur. Bunun yanı sıra kale, müze ve birçok tarihi yapıya sahiptir. Burada gezip görmeniz gereken çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 tanesini siz değerli okurlarımız için seçtik. Şöyle ki;

1-Bağımsızlık Meydanı

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Bağımsızlık meydanı, şehrin en kalabalık ve hareketli noktası olarak bilinmektedir. Tabire caizse şehrin kalbi burada atmaktadır. Meydan üzerinde birçok turistik yapı bulunur. Bunun dışında yine konaklama, eğlence mekanları ve yerel pazarlar bulunur. Gezinizi ilk olarak bu meydan üzerinde başlatabilirsiniz.

2-Gana Ulusal Müzesi

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Gana Ulusal Müzesi, 1957 yıllında  Kent Düşesi tarafında ziyarette açılmıştır. Müzede birçok   arkeolojik ve etnografik eser sergilenmektedir. Gana tarihini ve kültürünü yakında görüp incelemek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Şehrin en önemli turistik noktalarından biridir.

3-Elmina Kalesi

Gana sınırları içindeki Elmina kentinde yer alan Elmina Kalesi, 1482 yılında Portekizliler tarafından inşa edilmiştir. Coğrafi keşifler sırasında buraya gelen Portekizler tarafından inşa edilen ilk ticari üstür. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Bu kale daha sonra birçok devlette ev sahipliği yapmıştır. Gana’nın bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte kalede ülke sınırında kalmıştır. Günümüzde ülke için önemli bir turistik yapıdır. Sizin de yolunuz düşerse ziyaret edin derim.

4-Osu Kalesi

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Osu Kalesi, 1600’lü yıllarda Danimarkalılar tarafından inşa edildi. Danimarka-Norveç, Portekiz ve İngiltere arasında el değiştiren kale, günümüzde Gana’nın önemli turistik noktalarından biridir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

5-Kwame Nkrumah Anıt Parkı ve Anıtı

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Kwame Nkrumah Anıt Parkı ve Anıtı, Ülkenin kurucusu ve ilk devlet başkanı olan Kwame Nkrumah’a adanan bir parktır. Bu parkta aynı zamanda Kwame Nkrumah’ın mezarı da bulunmaktadır.

Parkta yer alan havuzları, su fıskiyeleri, yürüyüş ve bisiklet yolları ile halkın dinlenme yeridir. Aynı zamanda Kwame Nkrumah Mozolesi’nin önünde bir de heykeli bulunmaktadır. Bu anıt Gana halkı için oldukça önemlidir. Bizim için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatür ne ise Gana halkı için de Kwame Nkrumah odur. Bu nedenle oraya gittiğinizde onların liderine saygı gösterin.

6-Bosumtwi Gölü

Batı Afrika ülkesi Gana’nın sınırlarında içinde yer alan Bosumtwi Gölü, yaklaşık bir milyonluk geçmişi olduğu söylenilir. Bir meteorun düşmesi sonucu oluştuğu tahmin edilmektedir. Aynı zamanda kapalı bir göl olup  herhangi bir su kaynağının giriş ya da çıkışı yoktur. 49 km²’lik alan kaplayan bu göl 8,6 km uzunluğundadır. Ülke için önemli bir yeri olan bu gölü ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

7-Boti Şelaleleri

Koforidua’nın 17 km kuzey doğusunda yer alan Boti Şelaleleri, harika bir görünüme sahiptir. Başkent Akra’ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunur. Burada iki tane şelale bulunur. Biri kadını diğeri erkeği sembol edildiği düşünülmektedir. Ülkenin en önemli turizm noktasıdır. Bu şelaleyi her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya gidip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ya da şelale suyun yanında oturup su sesiyle huzur bulabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın bu şelaleyi görmeden geri dönmeyiniz.

8-Mole Ulusal Parkı

Mole Ulusal Parkı, 4.840 kilometrekarelik alanıyla  Gana’daki en büyük ve en çok ziyaret edilen milli parkıdır. 1958 yıllında Milli Park statüsü verilmiştir. Park bünyesinde çok sayıda hayvan bulunur. Özellikle fil, antilop, domuz, timsah, aslan, sırtlan gibi hayvanların yaşam alanlarıdır. Bunun yanında yine birçok kuş ve sürüngen türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Safari için oldukça uygun bir yerdir. Her yıl çok sayıda safari tutkunu buraya akın etmektedir.

9-Kintampo Şelaleleri

Gana’nın Brong-Ahafo Bölgesinde  yer alan Kintampo Şelaleleri, 3 kademeli şelale olup 25 metre yüksekten dans eder gibi akmaktadır. Oluşturduğu manzara tek kelime ile harikadır.  Pumpum Nehri üzerinde yer alan bu şelale, yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Ülkenin önemli turistik noktalarından biridir. Buraya sevdiklerinizle birlikte mutlaka gelin ve bu anılarınızı ölümsüzleştirin.

10-Labadi Plajı

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan La Pleasure Plajı veya diğer adıyla Labadi Plajı, ülkenin en popüler ve en işlek plajıdır. Buraya yaz aylarında binlerce hatta yüzbinlerce insan akın etmektedir. Burada plaj playback, kültürel davul ve dans performanslarıyla renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Plaj çevresinde birçok konaklama yeri, restoran, cafe ve gece mekanları bulunur. Buraya gelip deniz, kum, güneş ve eğlence keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.


Bunlar dışında Gana hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Gana

Nüfus: 28.033.375

Başkent: Akra

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Cedi

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 6 Mart 1957

Dini: Nüfusun yüzde 71,2’si Hristiyan inancı benimsemektedir.

Vize Durumu: Buraya gitmek için Vize almak zorunludur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here