Gezgin Eylem
Gezgin Eylem

Yolculuklar İnsanı Anlatır…

Merhaba gönlü güzel herkes.. Kendimden bahsetmeyi pek sevmesem de girizgâh için bunu yapmayı bir borç olarak görüyorum. Tam bir Rakı-Balık kızıyım (Tekirdağ’lı oluşumu daha iyi özetleyemezdim sanırım). Kimine göre hayatın daha çok başında, kimine göre de “ooo sen artık evlenecek yaşı çoktan geçmişsin” yaşındayım (26). Burcumun (Terazi)  hemen hemen tüm özelliklerini iliklerime kadar taşımamdan olsa gerek kendimi bildim bileli sanata, yazı yazmaya, giyim kuşama, gezip eğlenmeye hep bir yatkınlığım olmuştur. Buna rağmen marjinal bir kararla “Mühendis” oluşumu inanın ben de anlayamıyorum J Hayatım 3 gün olsa 2 gününü gezerek geçirebilirim. Benim için gezmek bir felsefe haline gelmiş sanırım. Çalışma hayatının el verdiği kadarıyla uzak yakın dinlemeden daha önce görmediğim yerleri görmek, görsel zekâma yeni alanlar eklemek beni her şeyden daha çok mutlu ediyor diyebilirim.

Yolculuklar İnsanı Anlatır…
Yolculuklar İnsanı Anlatır…

“Çalıştığın parayı oraya buraya gide gele yiyorsun” dönüşleri alıyorum sürekli, bunları bir eleştiri olarak kabul ediyor ve sorguluyorum kendimi. Hayatımın ne zaman nerde sonlanacağını bilemediğim için, X şehrinde aldığım bir evin, yazlığın bana ne kadar haz verebileceğini düşündüm çoğu kez. Kendime verdiğim cevap doğru yolda olduğumu gösterdi hep. Yeni yerler görmeli, yeni insanlar tanımalıydım. E ne demiş büyüklerimiz “bu dünyada yediğin, içtiğin ve gezdiğin kar”.

Yeni yerler gezerken aylar öncesinde plan yaptığım da oluyor tabi ama (ki bu genelde maddi anlamda gerekli miktarı karşılamam için cüzdanımda akrep var evresi) ,  genelde benim gezme anlayışım ani bir kararla “a burası çok güzelmiş” deyip, kardeşim hanımı yanıma alıp gitmekten ibaret. Günübirlik geziler için takip ettiğim seyahat acenteleri mevcut ama konaklamalı gezi serüvenlerimi bizzat kendim düzenlemekteyim, bu benim şahsi fikrim, tura bağımlı olarak gezmeyi pek sevmiyorum.

Eylem Çetinkaya
Eylem Çetinkaya

Gezip gördüğüm yerler arasında “henüz” yurt dışına ait bir yer bulunmamasının sebebi önce Türkiye kafasında oluşum sanırım (dedi ve 3 gün sonra yurtdışına çıktı J ). Belki de o fırsatı yaratmamışımdır kendime. İşte şuan kilit bir cümle söyledim. “Fırsat yaratmak”. Genelde aldığım geri dönüşlerde “sen nasıl bu kadar geziyorsun, bizim hiç bu kadar vaktimiz olmuyor, ee bekarsın tabi gezersin vb.” konuşmalar oluyor. Nice gezi bloggerları görüyorum ki çocuğu sırtında, eşi ile el ele gezebiliyor. Buradaki olay insanda bitiyor. Aslında gezmek için çok büyük bütçelere de gerek yok. Benim düşüncem hiçbir zaman 5 yıldızlı hotellerde kalmak, efendime söyleyeyim en lüks restoranlarda yemek yemek olmadı. Gezi planlarımı yaparken her zaman 2 kriterim oldu. Birincisi temizlik, ikincisi güvenilirlik. Bu sayede hem daha çok yer görmüş hem de kendime harika anılar biriktirmiş oldum hep. Bazen hayat planlarınıza aykırı yürüyor maalesef ve bu sebeple birkaç kez de olsa hotelle, otobüs şirketleri ile birkaç münakaşam olmadı değil. Ama hiçbir zaman hakkımı savunmaktan vazgeçmedim. Siz siz olun her ne olursa olsun, eğer haklılık payınız varsa sonuna kadar gidin. (Tecrübe ile sabit).

Gezgin olan birine gördüğü yerleri anlatmak, kelimelere sığdırmak çok zor. Çünkü gezip gördüğüm her yerin kendine göre ayrı bir özelliği var. Bu sebeple klişe olacak ama “anlayamazsınız, yaşamanız lazım” diyorum. E tabi üniversite yıllarımda bana 5 yıl boyunca kucak açmış olan Safranbolu’mu görmenizi önemle, minnetle rica ve tavsiye ediyorum. O kadar ayrıcalığı olsun değil mi ama?

Gezgin Eylem
Gezgin Eylem

Artık sosyal medya çağında oluşumuz beni de bu furyanın içine çekmiş olacak ki; gezi anılarımı, gezdiğim gördüğüm yerleri, sizleri de özendirmek amacıyla @utopikoloji (Ütopikoloji) adını taşıyan bir instagram hesabı ile buluşturuyorum. Hesabım henüz çok yeni olduğu için #tbt ve bugünü potpuri halinde takipçilerimle buluşturmaktan mest oluyorum. Sizlerle gönüllerde buluşmanın keyfi paha biçilemez…

Göreceğiniz yer,  gideceğiniz yol bol olsun…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here