Gülhane Parkı

İstanbul’un Fatih ilçesinin Eminönü Semtinde bulunan tarihi ve doğal ve doğal güzelliği dillere destan olan bir parktır. Bu park Alay Köşkü, Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında yer alır.

Gülhane Parkı, İstanbul

İstanbul Gülhane Parkı

Bu park İstanbul ilimizin en büyük ve en önemli parkıdır. Bu parkın tarihi çok eskiye dayanmaktadır. park Bizans Döneminde Kışla, Osmanlı döneminde kutlama yeri olarak kullanılmıştır. Ayrıca Osmanlı Devletin ilk demokratikleşme paketi olan Tazminat Fermanı burada okunmuştur. Yine Cumhuriyet döneminde Ulu Önder Mustafa Kemal Latin harflerini burada tanıtmıştır. İlk öğretmenlik unvanını burada almıştır. Bunların dışında Nazım Hikmet’in Ceviz Ağacı şiiri bu parktan esinlenerek yazılmıştır.  Bir dönemin Sarayın bahçesi olarak bilinen bu park 1912 yıllında halka açılmıştır. Uzun yıllar halkın kullandığı bu park 1955 yıllında içinde hayvanat bahçesi de açılmıştır. En son 2003 yıllında yapılan yenilikler ve onarımlardan sonra park rahat nefes alabilecek bir yer haline geldi.  Güneşli bir günde çimlere uzanıp kitap okumak,  buradan kuş sesi dinlemek sessizce ağaç yapraklarından çıkan sese şahit olmak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Ayrıca burada Demlik halinde çay satılmaktadır. Bu demliklerden alabilirsiniz. Sonra manzaraya karşı oturup çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ayrıca bu parkta 25 Mayıs 2008’de Has Ahırlar Binası’nda, İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi hizmete girmiştir haberiniz olsun.

Gülhane Parkında çiçekler

Gülhane Parkı’na nasıl gidilir?

Marmaray ile bu parka gelmek istiyorsanız Sirkeci’ye kadar gelip buradan 5-10 dakikalık bir yürüyüşle ya da tramvayla bir durak giderek yine parka ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise  Eminönü ya da Karaköy’e kadar vapurla  ya da otobüs ile gelinip, buradan tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Gülhane Parkı, İstanbul yeşillik Alanı
Gülhane Parkı, İstanbul nasıl ulaşılır
Gülhane Parkı, İstanbul harika manzarası
Gülhane Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?
Gülhane Parkı, İstanbul
İstanbul Gülhane Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here