Güney Kıbrıs Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır? sorularına ayrıntılı bir cevap vermeye çalışacağız. Umarım bu yazı ışığında merak ettiğiniz tüm sorular cevap bulur.

Akdeniz’in en büyük 3. Adası olan Kıbrıs Adasında yer alan Güney Kıbrıs Cumhuriyeti, vize isteyen ülkeler arasındadır. Buraya seyahat edecek tüm pasaport sahibi T.C vatandaşları vizeye tabidir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları vizeye tabi olup, buraya gitmek için  SCHENGEN vizenizi kullanabilirsiniz. Fakat burada size birkaç uyarıda yapmak istiyorum.

 1. Ülkemizde Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne ait herhangi bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Bu nedenle Yunanistan üzerinde vize almanız gerekir.
 2. Pasaportunuzda KKTC. ait herhangi bir damga bulunmamalıdır. Var ise sizi ilk uçakla geri gönderirler.
 3. Ülkemizden Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne direk uçuş bulunmamaktadır.

1- Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Atina Kıbrıs Rum Kesimi Konsolosluğu vize işlemleri için müracatta bulunacak T.C vatandaşlarından Yunanistan schengen vize başvurusu için gerekli evrakların aynısını istemektedir. İşte o evraklar…

 1. Pasaport(10 yıldan eski olmamalı, en az 3 aylık geçerlik süresi olmalı, son 2 sayfası da boş olmalı)
 2. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 4. Nüfus Kaydı (Aslı)
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf
 6. Schengen Vize Başvuru Formu
 7. Uçak bileti(Gidiş- Dönüş)
 8. Otel rezervasyonu(Bunu talep formunda belirtip açık adresi yazarsanız da olur.)
 9. Banka hesap cüzdanı
 10. Kişinin geliri olduğuna dair belge(son 3 aylık maaş bardosu, emeklik emekli maaşı, gayrimenkul kira gelirleri vb.. )
 11. Varsa Türkiye ve/veya Avrupa’daki gayrimenkul belgeleri (tapu ruhsat fotokopileri)
 12. 30.000 Euro teminatlı ve Schengen Bölgesi’nde geçerli Seyahat sağlık sigortası
 13. Var ise Son 3 yılda almış olduğunuz Schengen vizelerinin fotokopisi
 14. Mesleki Belgeler(Öğrenci Belgesi, Çiftçi Belgesi, Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı veya Faaliyet Belgesi, İşveren izin onay belgesi,SGK hizmet dökümü)

2- Güney Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye’deki Elçilik ve Konsolosluk Adresleri

Ülkemizde Güney Kıbrıs Rum Kesimi büyükelçiliği/konsolosluğu bulunmamaktadır. Vize işlemleri için Atina Kıbrıs Rum Kesimi Konsolosluğu üzerinde işlem yapmanız gerekir.  Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliği için tıklayın.

3- Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vize Ücreti Ne Kadar?

Buraya randevu alıp randevu günü birlikte gerekli evraklarla birlikte konsolosluğa gidilmeli. Burada ücret Euro olarak yatırılır. Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizesi Konsolosluk harç bedeli 60 Euro’dur.

4- Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizesi ortalama 7-15 iş günü içerisinde hazır hale gelir. Bu süre yoğunluğuna göre uzayıp kısalabilir.

5- Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vize Başvuru Formu

Kıbrıs Rum kesimi vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeği yansıtan bilgilerle doldurulmalıdır. Forma ulaşmak için linki tıklamanız yeterlidir. << Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vize Başvuru Formu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here