İbşir Paşa Kasteli

Kilis ilimizin merkezine bağlı Şehit Sarkıp Mahallesinde bulunan İbşir Paşa Kasteli ile ilgili gözlemlerimizi  siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Kilis İbşir Paşa Kasteli

Kilis’te gezilecek birçok yer bulunmaktadır fakat güzel bir planla daha güzel bilgilenmiş ve eğlenmiş şekilde dönebilirsiniz. Kilis ilimizde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlardan biri de İbşir Paşa Kastelidir. Bu kastel Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Bu kastel dikdörtgen yapılı olup iki kemerli tak halindedir. Yapılan süslemeleri ile insanı adeta büyülüyor. Kastel üzerinde bulunan yumurta şeklindeki süslemeler ve onun üzerini kaplayan küçük taşların yüzük gibi bağlanması da dikkat çekicidir. Muhteşem süslemeleri ile yapılan kalın duvarları üzerinde kitabe bulunmaktadır. Bu kitabeye göre bu kastel 1654 yıllında sadrazam Mustafa Paşa tarafında inşa edilmiştir.  Sadrazam Mustafa Paşanın göbek ismi İpşir paşa olup çeşme ismini orada almıştır. Ayrıca bu çeşme suyunu İliz yöresinde getirilmiştir. Günümüzde çeşme suyu akmamaktadır. Dipnot olarak şunu eklemek istiyorum. Kastel kelimesi çeşme, pınar ve şadırvan anlamına gelir. Burada çeşme anlamında kullanılmıştır.

Sonuç olarak Osmanlı mimarisine merakınız varsa ve tarihi yerleri ziyaret etmeyi seviyorsanız buyurun sizi Kilis ilimize bekliyoruz.

İbşir Paşa Kasteli Nerede, Nasıl Gidilir?

İbşir Paşa Kasteli, Kilis kent merkezine bağlı Şehit Sakıp Mahallesindedir. Buraya yürüyerek veya şehiriçi araçlarıyla ulaşmak mümkündür.

İbşir Paşa Kasteli
İbşir Paşa Kasteli

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here