gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Kabil Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkentidir? – Kabil Afganistan’ın başkentidir. Afganistan’ın en büyük şehri olan Kabil Afganistan’ın Doğu kesiminde Hindukuş Dağları içinde Kabil Nehri boyunca uzanan dar bir vadi üzerinde yer almaktadır.

Kabil Nerededir?

Kabil ülkenin ticari ve kültürel merkezidir. 3500 yıllık bir geçmişe sahip olan Kabil kenti bahçeleri, tarihi sarayları, camileri, kaleleri ve surları ile ön plana çıkmaktadır.

Göz at ;

  1. Afganistan Gezilecek Yerler
  2. Kabil Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Afganistan’da Gezilecek 10 Yer
  4. Afganistan Nerede?
  5. Afganistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Afganistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Kentte gezilecek başlıca yerler; Kabil kentinin tarihi bahçesi olan Babür bahçeleri, M.S. 5. yüzyılda inşa edilen 6 metre yüksekliğe ve 4 metre kalınlığa sahip olan Bala Hisar, 1967 yılında açılan yüzden fazla hayvana ev sahipliği yapan Kabil Hayvanat Bahçesi, Kabil’in en büyük camisi olan Id Gah Camii,

1772 ve 1793 yılları arasında Dürraniler hükümdarı olan Timur Şahin defnedildiği Timurşah Mozolesi, Kabil şehir merkezinin 9 kilometre güneybatısında yer alan arkeoloji müzesi olan Afganistan Ulusal Müzesi, Omar Mayın Müzesi, Afganistan Ulusal Sanat Galerisi, İngiliz mezarlığı,

Afganistan’ın en büyük camilerinden biri olan 10 bin kapasiteli ve 150 binden fazla kitabın bulunduğu bir kütüphaneye de ev sahipliği yapan bir cami olarak bilinen Abdurrahman Cami ve Pegman Bahçeleridir. Kabil kentinde uluslararası hava limanı bulunmaktadır. İstanbul’dan Kabil’e direkt uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here