Kastamınu Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir

Kastamonu il merkezinde yer alan Kastamonu Kalesi 112 metre yükseklikte Kastamonu’ya hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kastamonu Kalesi ilk olarak 12. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir.

Kale sonraki dönemlerde Candaroğulları ve Osmanlılar tarafından onarımdan geçirilmiş ve genişletilmiştir. En son 2005 yılında belediye tarafından restore edilen Kastamonu Kalesi turizme kazandırılmıştır.

Kalenin içinde merdivenli bir dehliz bulunmaktadır. Günümüzde oldukça iyi durumda olan Kastamonu Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Kastamonu Kalesi Nerede

Kastamonu Kalesi Kastamonu il merkezinde AtabeyGazi Mahallesi’nde yer almaktadır.

Kastamonu Kalesi Nasıl Gidilir

Kastamonu merkezinde yer alan Kastamonu kalesine ulaşmak için şehrin içinden geçen Karaçomak Dere kenarından 600 metre kadar yürümeniz gerekmektedir. Ayrıca dilerseniz Atabey Gazi mahallesine giden otobüsleri kullanarak da kaleye ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. […] İl merkezinde Atabey gazi Mahallesinde yer almaktadır. 112 metre yüksekliğe sahip olan doğal bir kayalık üzerinde yer almaktadır. 12 yüzyılda Bizans Döneminde yapılmıştır. Kale; Candaroğlu Beyliği ve Osmanlı Döneminde onarımdan geçmiştir ve bugünkü şekli Osmanlı Döneminden kalmadır. Kale 155 metre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahiptir. Günümüze bu kalenin surları, duvarları, kuleleri ve burçları ulaşmıştır. Kastamonu Merkezde bulunan Sinanbey Parkı’ndan Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesine giden yoldan ulaşım sağlanabilir. Çok sık olmamakla birlikte dolmuşlar da geçmektedir. Bu yer hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Kastamonu Kalesi Gezilecek Yerler […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here