Atabey

Atabey Isparta iline bağlı bir ilçedir. Atabey ilçesi Isparta il merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır.

Atabey Gezilecek Yerler

Antik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Atabey ilçesinde birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ertokuş Medresesi

Atabey ilçesinin en önemli tarihi yapısıdır. Medrese; Selçuklu Hükümdarı Ertokuş Bey tarafından 13. Yüzyılda yapılmıştır. Ertokuş Medresesi 700 yıl boyunca ilim ve kültür merkezi olmuştur.

Dış avlu, iç avlu, türbe ve medrese odalarından oluşan Ertokuş Medresesinin odalarının düştü kubbe ile kapalıdır. İç avluda bir havuz bulunmaktadır. Böylece dinlendirici su sesi eşliğinde ders işlenmiştir.

Medrese tıp ve astronomi alanında ders vermiş döneminin en önemli medresesi olma özelliğine sahiptir. Anadolu Selçuklu mimarisinin nadir örneklerinden olan Ertokuş Medresesi 1993 yılında restore edilmiş ve günümüze asıl halini koruyarak ulaşmayı başarmıştır.

Göz at ;

 1. Atabey Gezilecek Yerler
 2. Atabey Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Atabey Ertokuş Medresesi
 4. Isparta Gezilecek Yerler
 5. Isparta’da Gezilecek 10 Yer
 6. Isparta Gece Hayatı
 7. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Isparta Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Isparta Otelleri ve Isparta Otel Fiyatları
 10. Kızıldağ Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir
 11. Eğirdir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Isparta Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Feyzullah Paşa Camii

Atabey ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmanlı devleti zamanında 17. Yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüze kadar birçok onarım gören Feyzullah Paşa Camii aslını korumayı başarmış eserlerdendir.

Ayrıca ilçe merkezinde 16. Yüzyıl sonlarında yapılan Kurşunlu Cami de bulunmaktadır. Günümüzde bu iki cami ibadete ve ziyarete açıktır.

Seleukeia Sidera Antik Kenti

Atabey ilçesinin güneyinde Bayat Köyü yakınlarında yer almaktadır. MÖ. 312-280 yılları arasında kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu antik kent Roma Döneminde kullanılmış ve ismi Claudia Seleukeia olarak değiştirilmiştir.

Bu bölgede 1993 yılında yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda surlar ile çevrili yukarı kent ve yukarı kentin kuzeyinde yer alan tiyatro gün yüzüne çıkarılmıştır. Ayrıca bu antik kentten günümüze Helenistik Döneme ait bir tapınak podyumu, 20 metre uzunluğunda tünelle inilen bir sarnıç ve geniş bir mezarlık alanı ulaşmıştır.

Süleyman Demirel Müzesi

Atabey ilçesine bağlı İslamköyde yer almaktadır. Bu müze Türkiye Cumhuriyetinin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doğduğu evdir. Müze bir külliyenin parçasıdır.

Külliye içinde Süleyman Demirel’in ninesi Şehriban Hatun adına yapılmış cami, kütüphane, şadırvan, araştırma merkezi, lojman, çeşme, Demirel evi ve şadırvan bulunmaktadır.

Atabey Hangi Şehirde
Atabey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz