Lice-Diyarbakır

Lice ilçemiz Diyarbakır şehrimize bağlı 17 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 84 km’dir. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Lice ilçemiz isim efsanesi ile ilgili değişik rivayetler bulunuyor. İlçemizde yaşayan Zirki aşireti ile ilgili efsaneler anlatılıyor. Burada yaşayan 7 kardeş kendi arasında kavga ederler. Bunlardan biri dayanamaz ailesini de yanına alarak günümüzde bulunan Lice bölgesine yerleşir. Üzerinde çok zaman geçer diğer 6 kardeş bu kardeşlerine haksızlık yaptıklarını düşünürler. Arkasına birkaç kişiyi takarlar onu arayıp bulmaları için o kişiler Lice bölgesine gelir. Bu kardeşi bulurlar fakat ne etti iseler bir türlü geri getiremezler. O kişiler dönüp orya gidince kardeşlerine Evet yerindedir anlamında Evlicine kelimesini kullanır. Burada Lice ismi kullanılmaya başlamıştır.

Lice

Lice ilçemiz tarihi olarak çok büyük olaylara şahitlik etmiştir. İlçemiz büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İlçemizi sarsan en büyük olay ise 6 Eylül 1975 yıllında burada büyük bir deprem yaşanmıştır. Birçok insanımız hayatını kaybetmiştir. Şehir merkezi o günden sonra taşınmıştır.

Lice de Gezilecek Yerler

Birkleyn Mağaraları: İlçemizde bulunan bu mağara Dicle nehrinin, toprak üzerinden gelerek ilerleyen iki ana kaynağından bir tanesi, bu mağaranın bulunduğu yerde toprak altına iner ve mağaranın içinden geçerek, bir tünelden ilerlemeye devam eder ve bir süre sonra ise, tekrar toprak üstüne çıkar. Bu nedenle, buradan çıkan suya “Birkleyn suyu” ismi verilir. Bu mağarada burada isim almıştır. Burada 3 farklı mağara bulunur. Bu mağarada birçok sarkıt ve dikitler bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezmenizi tavsiye ediyorum.

Birkleyn Mağaraları

Ashab-ı Keyf- Yedi Uyurlar Mağarası: İlçe merkezine 15 km uzaklığında bulunan Duru Köyündedir. Mağara 650 metre yükseklikte bulunur. Bu mağara yedi uyuyan kişi mağarası olarak bilinir.

Ashab-ı Keyf- Yedi Uyurlar Mağarası

Dakyanus Antik Kenti: İlçe merkezine 19 km uzaklığında bulunur. Burada birçok medeniyete ait izler rastlanmıştır. Günümüzde sadece birkaç kalıntı dışında başka bir şey bulunmaz.

Antik kent

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları görmenizi tavsiye ederim. İlçemizde yöresel yemeklerin tatmadan dönmeyiniz.

Lice-Diyarbakır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here