Dicle

Dicle denince hepimizin aklına mutlaka Dicle nehri gelmiştir. Bazılarınız şaşırmış şekilde Dicle ilçesi de mi var. Çünkü birde Diyarbakır Merkezde Dicle Üniversitesi var. Evet merak ettiğiniz bütün sorular cevap bulacaksınız. Eklemek istediğiniz yada sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Dicle Hangi Şehirde

Dicle ilçesi Diyarbakır Şehrin 18 ilçesinden biridir. Bu ilçe İl merkezine 93 km uzaklıktaydı. Evet geçmiş zaman kullandım. Çünkü 2013 yıllına kadar Ergani üzerinden gidiyordu. Fakat 2013 yıllında Eğil karayolu üzerinde yeni bir yol inşa edildi. Bu uzaklık 68 km’ye düştü. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. İlçemiz bağlı 4 Mahalle 1 Belde 39 Köy ve bunlara bağlı 68 Mezra mevcuttur.

Diyarbakır’ın İlçeleri

İlçemizin ilk tarihi bilgiler 1515 yılına aittir ve bu dönemde, yörenin yerli beylerce idare edildiği görülür. 1951 tarihinde ise, Diyarbakır iline bağlı “Eğil” ilçesinin isminin “Dicle” olarak değiştirildiği görülür.

Dicle’den Bir Görüntü

Dicle’de Gezilecek yerler

Kral Kızı Taşı: Bu yapı ilçemize 8 km uzaklıkta bulunan Diyarbakır Karayolu üzerinde bulunur. Buraya gittiğinizde yanına gitmeniz mümkün değildir. Bir kayalık üzerinde bulunur. Aşağıdan baktığınızda bir evi andırmaktadır. Hemen aşağısında bir mezar bulunmaktadır. Burada bir kilise kalıntıları da bulunur. Bu taşın bir de efsanesi vardır. Burada yaşayan kralın güzel bir kızı var. Kızla yörenin çobanı birbirlerine sırılsıklam âşık olurlar. Bunu duyan kral Çobanı öldürür. Kızı içinde burada bir ev yapıp hapseder. Başına da iki muhafız bırakır. Günün birinde bu taşın olduğu yerde iki güvercin uçar gider. Muhafızlar koşup içeri baktığında kızı görmezler.

Kralkızı taşı
Kral kızı taşı

Yukarı Cami: İlçemizin merkezinde bulunan bu cami yörenin en eski camisi olduğu söylenilir. 1925 yıllında çıkan Şeyh Sait isyanı ilk bu camide başlamıştır.

Kralkızı Barajı: Bu baraj ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. Dicle nehrinin kolu olan Maden Çayı üzerinde bulunur.  Enerji üretmek amacı ile 1985-97 yılları arasında inşa edilmiştir. Değişik hikaye ve efsaneler vardır. bu göl ve baraj ile ilgili. Bu barajda birçok balık türü bulunur. bu baraj ilçeye hayat vermektedir.

Kralkızı Barajı
Kralkızı Barajı-Dicle

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu yapıları ziyaret ediniz. Ayrıca ayrılmadan buranın yöresel yemeklerini tadınız.

Dicle
Dicle Nerede
Dicle İlçesi
Dicle’den gün batımı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz