Diyarbakir-Eğil

Eğil ilçesini belki çoğu kişi ilk defa duymuştur. Yâda duymuşsa bile nerede olduğunu bilmiyordur. Bazıları oradan sesleniyor. Bu ilçe nasıl bilinmez. Bu ilçe Peygamber Şehridir dediklerini duyar gibiyim. Evet, burası çok önemli bir ilçemizdir. Bu ilçe hakkında bir gezi yazısı ele aldım. Umarım beğenirsiniz. Beğenmediğiniz ya da eklemek istediğiniz bir yer olursa Yorum kısmında sorabilirsiniz.

Eğil Peygamber Şehri

Eğil, Diyarbakır kentimizin 18 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz Diyarbakır il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan arabaları ile ulaşılabilir.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Eğil ilçemiz birçok isim kullanmıştır. Bu isimler değişik kaynaklarda karşımıza çıkmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Bugünkü Kürtçe’de ismi olarak kullandığımız Gele ismi kullanılmıştır. İlçemizin değişik kaynaklardan geçen isimler Angel, Angl, İggel, Aggilene, Encil, Gele, Agel ve Eğil

Diyarbakir-Eğil

Diyarbakır ilimizin en önemli kültür ve inanç merkezi konumundadır. Bu ilçe birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçemiz Asurlular, Urartular, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler Büyük Selçuklu Devleti, Nisanoğulları Beyliği, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar gibi medeniyetler ev sahipliği yapmıştır.  Yukarıda da belirttiğim gibi bu ilçe peygamber şehri olarak bilinmektedir. Bu ilçede Zülkifil Peygamber, Elyasa Peygamber, Nebi Harun, Nebi Alak, Zünnün ve Dalyan Peygamberlerin bu ilçede yaşadığı rivayet edilmektedir. Bu peygamberlerle ilgili birçok ziyaret yeri ilçede mevcuttur. Bu yerlerin ilçenin İnanç turizm yönünde ilçeyi canlandırmaktadır.

Pegamber ziyareti

Eğil’de gezilecek yerler

Eğil Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale Asur döneminde kalma bir kaledir. Yüksek bir kayalığın üstünde inşa edilen bu kale birçok medeniyete de hizmet etmiştir. Kale üstünde birçok kuyu bulunur. Asurlular bu kuyuları yağmur zamanında dolup kalede yaşayanlar için su ihtiyacını karşılamaktır. Ayrıca kalede birçok tünel bulunur. bu tüneller farklı maçlar için kullanılmıştır.

Eğil Asur Kalesi

Deran Mağaraları: İlçemizde Asur dönemine ait birçok mağara bulunur. bu mağaraların çoğu su altında kalmıştır. Deran bölgemizde bazı mağaralar günümüze ulaşılabilmiştir. Birçok tarhi yapı sular altında gömülmüştür. Geri kalanları da aynı şekilde kendi kaderlerine terk etmemiz lazım. Onları korumamız gerekir.

Deran Mağaraları

Eğil Baraj Gölü: İlçemizde bulunan bu baraj gölü ilçeye ayrı bir renk katmaktadır. Göl kenarında birçok tesis bulunmaktadır. Ayrıca göl üzerinde feribot seferleri yapılmaktadır. en son fiyatı grup halinde 20 tl’di. Bu feribot seferleri ile ilçemizde bulunan bütün güzelliklerini görme şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca gölde avlanan balıklar tesislerde yapılıp yenilebiliyor. Tadına doyum olmuyor. Birde göl kenarında Bungalov evleri bulunur.

Eğil Baraj Gölü
Eğil Barajı

Bungalov Evleri: Bu evler Baraj Gölün hemen kıyısında bulunur. Karacadağ kalkındırma ajansı desteği ile burada 9 adet bu evlerden vardır. buraya ziyarete gelenler gelip kalabiliyor. Fiyatı günlük 100 liradır. Bu evler değişik bir mimari tarzdan yapılmıştır. mutlaka görmeniz gerekir.

Bungalov Evler

Kral Mezarları: Bu mezarlar Dicle nehrine inen kısmından Kuzeydoğu ucuna düşüyor. Kayalara oyularak yapılan bu mezarlar görülmeye değer bir yapıdır. Mezarların içi boş odalardır.  Bu mezarlar Asur ve Ermeni krallarına aittir.

Kral Mezarları

Peygamber Türbeleri: İlçemizin Peygamber şehri olduğunu söyledik. İlçemiz de Zülküfl, Elyesa, Harun-u Asefi,Yunus(Zennun), Melak, Harut peygamberlerin kabirleri var. Bu kabirler bazıları su altında kalıp yok olmuştur. bazıların üstünde zaman geçmesi tahrip olmuştur. yakın zamanda restore edilen bu kabir ve türbeler yıl içerisinde sayıları azımsamayacak kadar çok ziyaretçi gelmektedir.  Buraya gelen insanlar adak adayıp dua edip dönerler. Kabirlerin olduğu yerde Bir resturant da bulunur.

Peygamberlerin Türbeleri

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Bu ilçede bulunan tarihi yapıları görmeden dönmeyiniz. Gittiğinizde bir daha gitmek isteyeceksiniz. Bugüne kadar niye gitmedim diye hayıflanacaksınız.

Eğil Dicle Barajı Manzarası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here