Nepal'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Nepal'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Asya’nın güneyinde Çin ve Hindistan arasında Himalaya Dağları boyunca uzanan Nepal, Dünya’nın çatısı olarak bilinir. Tarih, doğa, dağcılık, yoga ve meditasyon gibi geniş bir deneyim yelpazesi sunan yaklaşık 29 milyonluk nüfusuyla egzotik  bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Katmandu Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Nepal’de Gezilecek 10 Yer
  3. Nepal Nerede?
  4. Nepal’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Nepal Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Özellikle Hindu ve Budistlere ait çok sayıda tapınak bulunmaktadır. Şimdi ülkede yer alan 10 gözde yeri sizinle paylaşmak istiyoruz. Şöyle ki;

1-Everest Dağı

Çin–Nepal sınırı üzerinde yer alan Everest Dağı, 8.848 m yüksekliğiyle Dünyanın en yüksek dağıdır. Nepal’a gelen biri 4 günden başlayıp 30 güne kadar süren değişik programlar bulunur. Bunun için birçok tur şirket görev yapmaktadır. Bir tur şirketi ile anlaşıp  trekking veya dağa tırmanış keyfi yapabilirsiniz. Doğa üstü bu dağı görüp tırmanmak her adrenalin seven gezginin hayalidir. Sizin de böyle bir hayaliniz varsa mutlaka gerçekleştirmeniz gerekir. Hemen not defterinizi çıkarın. Ölmeden önce yapmanız gerekenler listesine bunu da yazın.

2-Thamel Meydanı

Nepal’in başkenti Kathmandu’da yer alan Thamel Meydanı, şehrin ana merkezidir. Ülkemiz için Taksim meydanı ne ise Nepal içinde Thamel Meydanı odur. Meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Bu turistik yapıların hepsini buradan başlayarak gezebilirsiniz. Bunun dışında meydan üzerinde ve çevresinde konaklama yerleri, restoranlar, AVM’ler, cafeler ve gece mekanları bulunur. Daracık sokaklarında gezip şehrin nabzını burada ölçebilirsiniz.

3-Swayambhunath Tapınağı

Başkent Kathmandu’da yer alan Swayambhunath Tapınağı, şehre hakim bir tepede yer alıp önemli bir  Budist Tapınağı’dır. Bu tapınağın diğer ismi Maymun Tapınağı’dır. Sebebi ise bu tepede çok sayıda maymunun var olmasındadır. Tepeye çıkmak için 365 basamak çıkmak gerekir. Bu basamakları çıkıp tepeye vardığınızda karşınızda harika bir mimari yapı bulunuyor. Hem bu tapınağı ziyaret edip hem de tepede durup şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

4-Pashupatinath Tapınağı

Nepal’in başkenti Katmandu’da  yer alan Pashupatinath Tapınağı, önemli bir Hinduizm tapınağıdır. Bagmati Nehri’nin hemen  kenarında yer alan bu tapınakta cenaze törenleri yapılmaktadır. Bilindiği üzere Hindularda cenazeleri yakma geleneği bulunmaktadır. Bu nedenle her gün birkaç cenaze burada yakılmaktadır. Ölen kişi erkek ise evin en büyük oğlu kadın ise evin en küçük oğlu bu görevi yapmaktadır. Bu tapınak çevresinde de birçok maymun bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tapınağı ziyaret edin. Özellikle bir cenaze törenine katılın.

5-Narayanhity Sarayı

Nepal’in başkenti Katmandu’da  yer alan Narayanhity Sarayı, uzun yıllar Nepal’in Monarişisine ev sahipliği yapmıştır. 1920 yıllında inşa edilip 1958 yıllında yıkılmış olup ve 1970 yıllında tekrar inşa edilmiştir. Uzun yıllar ülke bu sarayda yönetilmiştir. Şehrin sembolü haline gelen bu saray, 26 Şubat 2006 tarihinde müze olarak hizmete açılmıştır. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Buraya gelip Nepal’in tarihini daha yakında görebilirsiniz.

6-Chitwan Ulusal Park

Nepal’de yer alan Chitwan Ulusal Park, 1973 yılında kurulmuş ülkenin ilk ulusal parkıdır. Bu parkta çok sayıda hayvan bulunur. Bunun yanında nadir görülen bitki türleri de burada yer almaktadır. Bu parkı asıl ilginç ve popüler kılan şey ise Bengal Kaplanları ve tek boynuzlu gergedanların Dünya üzerinde yaşadığı son noktalardan biri olmasıdır. Bu hayvanları doğal ortamlarında görme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Bu nedenle her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Bu nedenle park çevresinde yer alan oteller lüks olmadıkları halde fiyatları çok pahalı. Bu park 1984 yılında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin.

7-Pokhara

Nepal’ın Batı eyaletinde yer alan Pokhara, Dünyanın huzur zirvesi olarak bilinir. Nepal’in en büyük 2, şehri olmasının yanında dağcılık ve trekking aktivitelerinin de başkentidir. Dingin gölleri, yemyeşil bahçeleri ve dünyanın en yüksek dağ manzaralarına sahip bu şehre her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse; Sarangkot Tepesi,Fewa Gölü, Barış Tapınağı, Gupteshwor Mahadev Mağarası, Dağcılık Müzesi, Tibet Mülteci Kampı, Begnas Gölü gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz. Sakin ve huzurlu bir tatil keyfi için burası tercih edilebilir.

8-Patan

Katmandu Vadisinde yer alan Patan, Bagmati Nehri boyunca uzanan bakir doğası ve tarihi yapılarıyla görülmeye değer bir şehirdir. Burada çok sayıda  tapınak bulunmaktadır. Ülkenin en estetik yapıları burada inşa edilmiştir. Yolunuz Nepal’e düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirlerinden biridir. Şehir oldukça turistik bir yer olup her yıl çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır. Aynı zamanda UNESCO tarafında koruma altına alınan şehirlerden biridir.

9-Bhaktapur

Katmandu Vadisi’ndeki üç antik başkentten biri olan Bhaktapur, Başkent Katmandu’ya 8 kilometre uzaklıkta yer alan harika bir turistik şehirdir. Şehirde birçok tarihi yapı bulunur. 2015 yıllında meydana gelen depremde bazıları büyük zarar gördü. Fakat kısa zamanda hepsi restore edilip tekrar turizme kazandırıldı. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan bu şehir, kesinlik gezip görmeniz gerekir. Buraya en az 1 gün ayırmanız gerekir.

10-Lumbini

Nepal’in güneyinde yer alan Lumbini, Buda’nın doğup büyüdüğü şehirdir. Bu nedenle Budizm için önemli bir kenttir. Budizm’in merkezi diyebiliriz. Burada  restoran, kafe, otel gibi hiçbir mekan bulunmamaktadır. Şehrin her tarafında tapınaklar bulunur. Özellikle 29 farklı ülkenin Budist Manastırlarının bir arada bulunduğu Monastic Zone isimli bölgeye de ev sahipliği yapmaktadır. UNESCO Dünya Kültür Miras listesinde yer alan tapınak şehrini mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Nepal hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Nüfus: 28.850.717

Başkent: Katmandu

Resmi Dili: Nepali

Para Birimi: Nepal rupisi

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1768

Dini: Ülkenin %80’i Hindu, %10’luk bir kesimi Budist, diğer %10 ise yerel dinler

Önemli Şehirleri: Katmandu, Lumbini, Bhaktapur, Patan, Pokhara

Vize Durumu:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here