Nikaragua Gezi Rehberi
Nikaragua Gezi Rehberi

6,1 milyon nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Nikaragua, 129.495 km²’lik yüz ölçümüyle Orta Amerika’nın en büyük ülkesidir. Ülkenin kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika İle sınırı bulunmaktadır. Bu ülke; hem İspanyollar hem de İngilizler tarafından sömürgeleştirilmiş tek Latin Amerika ülkesi olarak bilinmektedir.

Göz at ;

  1. Managua Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Nikaragua’da Gezilecek 10 Yer
  3. Nikaragua Nerede?
  4. Nikaragua’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Nikaragua Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Nikaragua’ya bile renkli gözlüklerle bakabiliyorum

Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bu ülke, yıllarca iç savaş etkisiyle hep geri kalmıştır. Fakat buna rağmen birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Leon

Orta Amrika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’da yer alan Leon, ülkenin en büyük 2. kenti ve aynı zamanda en eski şehridir. Burada çok sayıda Kolonyal mimari özellikleri taşıyan yapılar bulunur. Şehir, uzun yıllar sömürge altında kalmıştır. Daha sonra bağımsız olan Nikaragua ülkesine bağlandı. Hatta ülkenin başkenti olması için birçok çalışma yapıldı. Son anlarda başkent Managua oldu. Ayrıca şehirde Orta Amerika’nın en büyük ikinci üniversitesi olan ”National Autonomous University of Nicaragua” ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Leon Katedrali, San Juan Bautista de ve Subtiava Kilisesi gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

Esteli

Esteli, yaklaşık 120 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle park ve koruma alanları bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu turistik yapıları mutlaka gezin. ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Kahve çiftçilerini ve kovboy yaşam tarzını daha yakında görmek için bu şehre uğramalısınız.

Granada

Ülkenin batısında yer alan Granada, 110 bin kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük 5. şehridir. Bu şehirde Koloni dönemde kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanında yine birçok doğal güzellik alanı bulunur. Birçok gezgine göre ülkenin en turistik yeridir. Özellikle evleri, sokakları, caddeleri ve şehir kıyısında uzanan volkanik dağları kesinlikle görülmeye değerdir. Bu şehir 1524 yıllında Avrupalılar tarafında kurulmuştur. Bu nedenle Amerika kıtasındaki ilk Avrupa şehri olmuştur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre gelip turistik yerleri gezin.

Matagalpa

Nikaragua’da yer alan Matagalpa, 110 bin kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük 5. şehridir. Başkentten sonra ülkenin en aktif ticaret merkezidir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle ülkenin kırsal kesiminde yaşayan insanların hayatını daha yakında görmek onların kültürünü tanımak ve yeni yerler keşfetmek için bu şehri tercih edebilirsiniz.

Corn Adaları

Karayipler kıyısındaki Nikaragua’nın yaklaşık 70 kilometre doğusunda yer alan Corn Adaları, ülkede en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biridir. 12,9 km²’lik alanıyla her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Adada bulunan şirin kafeler ve birbirinden harika plajlarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Ülkede huzur, tatil ve yüzmek denilince akla gelen ilk yerdir.

Nikaragua Gölü

Nikaragua Gölü, 8.264 km²’lik alanıyla Orta Amerika’nın en büyük gölüdür. Ayrıca alan bakımından Dünyanın 19. büyük gölü ve Amerika kıtasının en büyük 9. gölüdür. En derin notası 26 metre, uzunluğu 160 km’dir. Bu göl kenarında birçok sporsal faaliyet yapılmaktadır. Tatlı su gölü olduğu için birçok canlıya da hayat vermektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü ziyaret edin derim.

Devrim Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Managua’da yer alan Devrim Meydanı, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Ülkenin kalbi bu meydanda atmaktadır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanında yine birçok otel, restoran, cafe ve alışveriş merkezi bulunur. Buraya geldiğinizde gezinize ilk olarak bu meydan üzerinde başlatabilirsiniz. Ülkenin önemli siyasi ve sosyal olayların yaşandığı yerdir.

 Managua Eski Katedral

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Managua’da yer alan Eski Katedral, 1920 yıllında Mimar Pablo Dambach tarafından inşa edilen bir yapıdır. 1972 yıllında meydana gelen deprem sonucunda büyük bir zarar görmüştür. Uzun yıllar bu haliyle kalan yapı, 1990’lı yıllarda restore edilerek ziyarette açılmıştır. Günümüzde ülkenin en önemli turistik noktalarından biridir.

Masaya Yanardağı Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Managua’nın 20 km güneyinde yer alan Masaya kasabasında bulunan Masaya Yanardağı Ulusal Parkı, Ülkenin ilk ve en ulusal parkıdır. Parkta birçok farklı türde kaldera ve krater bulunur.  Maceraperest gezginlerin sıkça uğradığı bu parka sizi de bekleriz. Harika zaman geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Parkta bulunan bazı manzaralara kesinlikle hayran kalıyorsunuz.

10  Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Managua’nın Ticuantepe beldesi sınırlarında yer alan Chocoyero-El Brujo Doğal Rezervi, 184 ha alan üzerinde kurulu  bir doğa koruma alanıdır. 1993 yıllında koruma alanı ilan edilen bu rezerv, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu rezerv dışında ülke sınırlarında yaklaşık 78 tane doğal koruma alanı bulunur. Fakat en popüleri bu olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.


Bunlar dışında Nikaragua hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Nikaragua

Nüfus: 6.150.035

Başkent: Managua

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Kordoba

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 15 Eylül 1821

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 8 saat daha geridir.

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde vizeden muafsınız.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Managua, Granada, Leon

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Kasım-Nisan arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here