Osmancık

Osmancık ilçesi denince hepimizin aklına şüphesiz Pirincin başkenti olarak bilinir. Ülkemizde pirinç burada yetişir. Ayrıca Osmancık ilçesi adında da anlaşılacağı üzere Osmanlı devletin kurucu Osman beyin doğduğu yerdir. Peki bu ilçe nerededir. Nasıl bir yerdir. Şimdi ona bakalım.

Osmancık Çeltik Tarlası

Osmancık ilçesi Çorum ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 61 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çorum’un İlçeleri

Osmancık’da Gezilecek Yerler

1-Osmancık İmaret Camii

Bu cami Çorum ilimizin Osmancık İlçesinde bulunur. 1431 yılında 2. Murat ‘ın Başveziri  Koca Mehmet Paşa tarafında inşa edilmiştir. Baş vezir bu camiyi ilk önce imarethane olarak açmayı düşünmüş o amaçla inşa etmiştir. Daha sonra Koca Mehmet Paşa ölünce burayı cami olarak değiştirdiler. Camini kapısı özellikle hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.   Ceviz ağacında yapılmıştır. Ayrıca bu cami Osmanlı’nın Erken Dönem özelliklerini taşımaktadır. Sonuç olarak günümüzde özelikle İslam dinin inancını taşıyan camilerimiz ziyaretçilerimizin uğrak alanı haline gelmiştir. Bunlardan biri de Osmancık İmaret Camisidir.

Osmancık İmaret Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

Osmancık Kandiber Kalesi

Bir zamanlar Türkiye’nin en önemli geçiş güzergahı olarak bilinen, Avrupa ve Asya’yı birbibirine bağlayan İpek Yolunun geçtiği Osmancık ilçemizin tarihi bir görev üstlenmektedir. Bu ilçemizde bulunan Kandiber Kalesini bugün size sunacağız. Kandiber kalesi tam olarak ne zaman ve kim tarafında yapıldığı bilinmemektedir. Bu konuda çeşitli söylentiler gezmektedir. Bazılarına göre Selçuklular zamanında kalmış. Bazılarına göre hatta ağırlık olarak ise Romalılar tarafında inşa edildiğini söylemektedir. Bu bölgede Romalılara ait bir sürü eser olması bu bilgiyi de doğrulamaktadır. Kızılırmağın kuzey  kenarındaki Tabi bir kayalığa inşa edilen bu kale içinde ikinci bir kapı daha bulunmaktadır. bu kale günümüze kadar birçok defa onarımdan geçilmiştir. Bu onarım kalenin eski yapısını tamamen kaybetmek üzeredir. Hatta günümüzde gereken önem verilmediği için kullanılamaz haldedir.

Osmancık Kandiber Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Osmancık Koyunbaba Türbesi

İlçe merkezinde bulunan bu türbe yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. bu türbe 2.Beyazıd zamanında 1469 yıllında inşa edilmiştir. bu türbede asıl dikkat çeken tarafı kapısı ve üzerinde bulunan süslemeleridir. Bu kapı günümüzde Çorum müzesinde sergilenmektedir. Koyunbaba kimdir derseniz cevap olarak Hacı Bektaşi Veli’nin hocasıdır. Bu yörede çok hizmeti olmuştur.

Osmancık Koyunbaba Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Osmancık Koyunbaba Köprüsü

İlçe merkezinde bulunan bu köprü Kızılırmak üzerinde inşa edilmiştir. Bu köprünün yapılış amacı Kalenin dibi ile karşı mahalleler arasındaki bağlantıyı sağlar. Bu köprü 1484 yıllında 2.Beyazıt zamanında inşa edilmiştir. Köprü 250 metre uzunluğunda 7,5 metre genişliğinde bulunur. 20 göze sahiptir. Fakat günümüzde 16 göze sahiptir. Diğerleri tahrip olmuştur.

Osmancık Koyunbaba Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?
Osmancık Koyunbaba ve Kalekapısı camii

 

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here